14. února 2010 19:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužený Dubai World naštval věřitele. Nabídl jim novou formu splácení

Dominanta Dubaje a nejvyšší budova světa - Budrž Chalífa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominanta Dubaje a nejvyšší budova světa - Budrž Chalífa | foto: Reuters

DUBAJ Dubajský konglomerát Dubai World prý věřitelům předložil návrh restrukturalizace svých dluhů. Podle zpráv médií jim nabídl, že z dluhů 22 miliard dolarů splatí jen 60 procent a to během sedmi let. Investory to rozladilo a dubajský akciový index klesl o 4,1 procenta.

Alternativní nabídka údajně předkládá výměnu dluhopisů za akcie. Vláda emirátu ale oznámila, že oficiální návrh pro restrukturalizaci dluhů konglomerátu ještě nesestavila. Chce ho předložit koncem dubna.

Investoři již jsou rozladěni tím, že nemají o plánech Dubai World dostatek informací. Podle agentury Dow Jones reagovali na návrh podrážděně. "I když informace není potvrzená, čtyřicetiprocentní sestřih je větší, než lidi očekávali," uvedl manažer makléřské firmy Arqaam Capital.

Dow Jones napsal o plánech Dubai World s odvoláním na dva nejmenované bankéře. Podle nich Dubai World nabídne 60 centů z dolaru se státní zárukou, ale bez úroků.

Druhá varianta má věřitelům poskytnout plnou splátku včetně 40 procent z dluhů Dubai World formou aktiv realitní divize Nakheel. Tato verze je také na sedm let, ale bez vládní garance. První oznámení Dubai World o tom, že bude muset změnit podmínky splácení svých objemných dluhů, loni v listopadu rozkolísalo světové finanční trhy, napsala agentura Reurters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!