29. dubna 2019 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužený e-shop Zoot.cz se dohodl s věřiteli na reorganizaci. Natland získá kontrolní podíl

Výdejna e-shopu s módou Zoot.cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výdejna e-shopu s módou Zoot.cz. | foto: Zoot.cz

Zadlužený e-shop s módou Zoot.cz se dohodl s většinou svých věřitelů na reorganizaci, při které se chce očistit od dluhů a připravit se na růst. Provozu e-shopu se situace nedotkne. Návrh na povolení reorganizace podá v nejbližších dnech k Městskému soudu v Praze. Plán počítá se vstupem nového investora, kterým se má stát firma z investiční skupiny Natland.

Dluh e-shopu dosahuje 752 milionů korun, z toho více než 310 milionů připadá na nezajištěné věřitele a téměř 239 milionů na vydané dluhopisy.

Zoot loni nezvládl financování své expanze a dostal se do potíží. Letos v lednu požádal insolvenční soud o ochranu před věřiteli.

Reorganizační plán počítá s tím, že nezajištění věřitelé by měli získat deset procent ze svých pohledávek. Věřitelé z řad stávajících akcionářů a zakladatelů společnosti nedostanou nic. Nový investor z investiční skupiny Natland, největšího věřitele e-shopu, své pohledávky kapitalizuje. Výměnou získá kontrolní podíl v Zootu.

Insolvenční soud v lednu umožnil e-shopu ochranu před věřiteli, aby mohl projít restrukturalizací. Ochrana vyprší toto úterý. Soud schválil na majetek firmy tzv. moratorium před zahájením insolvenčního řízení.

Zoot propustil 200 lidí

Firma dále uvedla, že výrazně snížila náklady obchodu. Z původních 800 zaměstnanců nyní zaměstnává zhruba 600 lidí a zavřela 13 ztrátových výdejen, je jich tak 18 v Česku a osm na Slovensku.

Zoot chce řešit i vydané firemní dluhopisy za téměř 239 milionů korun. Na základě dohody s novým investorem mají být jejich držitelé uspokojeni ve stejné výši jako nezajištění věřitelé - tedy na úrovni deseti procent.

Mezi hlavní věřitele e-shopu patří Natland Finance investiční fond, Česká pošta či BH Securitires.

ČTK