Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Záhadný Tvrdíkův tweet. Fotil se s rozesmátými 'nepřáteli' u právníků

Tweet zveřejněný ve středu 23. května v noci. Na snímku jsou spolumajitelé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tweet zveřejněný ve středu 23. května v noci. Na snímku jsou spolumajitelé... | foto: Repro Twitter Jaroslava Tvrdíka

PRAHA Ve středu ve čtvrt na dvě v noci zveřejnil Jaroslav Tvrdík podivuhodný tweet. S odkazem na potěšující setkání se starými přáteli do něj vložil fotku se spolumajiteli skupiny J&T Patrikem Tkáčem a Dušanem Palcrem. Podle informací LN jde o aktuální snímek. Přitom před necelým týdnem jej tito byznysmeni vyhodili z vedení evropské CEFC a z pozice věřitele převzali její řízení.

Uvolněné výrazy tří mužů napovídají, že napětí uplynulých dnů může být minulostí. K setkání Tvrdíka, Tkáče a Palcra došlo podle fotografie v kanceláři právnické firmy Baker McKenzie v pražské Klimentské ulici. LN trio aktérů oslovily, ale odpověď nedorazila ani od jednoho z nich.

DĚNÍ KOLEM CEFC

Mluvčí J&T Private Investments – které čínská společnost dluží 11,5 miliardy korun – také nechtěl být sdílný. „V současné době neposkytujeme žádné podrobnosti a doplňující informace,“ odvětil Petr Málek. Důležitá je však skutečnost, že Tvrdík fotku nevytáhl odnikud z archivu, ale pochází ze současnosti. Doprovodil ji větou: „Nic tak nepotesi jako setkani se starymi prateli :-))“

Požadavek, aby předčasně splatili úvěr

CEFC Europe je vlajkovou lodí čínských investic v Česku. Patří jí například Pivovary Lobkowicz, strojírny Ždas, administrativní centrum Florentinum v centru Prahy nebo fotbalový klub Slavia Praha.

Už od konce března však společnost navenek reprezentovaná hlavně Jaroslavem Tvrdíkem měla na krku požadavek od věřitelů z J&T, aby předčasně splatila svůj úvěr. Důvodem mělo být porušení úvěrové smlouvy – mimo jiné kvůli způsobu, jak byly poskytnuté peníze použity. Za půjčku ručila CEFC například pražskými nemovitostmi, mimo jiné stadionem Slavie v Edenu.

Zveřejnění tweetu je pikantní i proto, jak ostré vzkazy si obě strany sporu posílaly. Velmi nevšední byla minulý týden slovní výměna mezi Tkáčem a Tvrdíkem na sociální síti Twitter. Prvně jmenovaný dokonce uvedl, že Tvrdík lže, když už dříve vyhlašoval, že se nic neděje a peníze jsou připravené ke splacení úvěru.

Zaplaťte a odevzdáme klíče

Spolumajitel J&T zároveň na Twitteru sdělil, že je připraven „okamžitě přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče“. Tedy odvolat zpět krizové manažery dosazené do vedení CEFC Europe a umožnit návrat původního představenstva včetně Tvrdíka. Ten komunikoval ohledně složitého případu ještě v pondělí.

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice čínské...
Spolumajitel investiční skupiny J&T Dušan Palcr ve svém kožichu při návštěvě...

„Skupiny CEFC China (matka CEFC Europe – pozn. red.) a CITIC Group (čínská státní firma, která má sanovat dluhy CEFC Europe – pozn. red.) nikdy neuznaly předčasné zesplatnění úvěrů původně splatných k 31. 7. 2018,“ řekl Tvrdík pro LN. Od té doby se odmlčel a dalším veřejným výstupem byla právě ve středeční noci zveřejněná fotografie s Palcrem a Tkáčem.

Právní kancelář Baker McKenzie, v jejímž pražském sídle se se byznysmeni sešli, se věnuje mimo jiné poradenství při nejsložitějších obchodních transakcích, což by se mohlo týkat například způsobu splacení dluhu CEFC tak, aby vše proběhlo podle pravidel. 

Kancelář podle svých webových stránek zastupuje holding EPH miliardáře Daniela Křetínského, kterého s Tkáčem pojí řada byznysových aktivit.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!