23. dubna 2009 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zahraničí dcery ČEZ vydělaly 10 miliard

Český energetický obr začal na zahraniční trhy pronikat již v roce 2004. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český energetický obr začal na zahraniční trhy pronikat již v roce 2004. Ilustrační foto | foto: Luboš PavlíčekČTK

PRAHA Zahraniční dcery tuzemského energetického gigantu v loňském roce vynesly nejvíce od roku 2005, kdy ČEZ začal expandovat do zahraničí. Čistý zisk celkem 39 zahraničních společností dosáhl 9,7 miliardy korun a překonal tak téměř o 2 miliardy předchozí výsledek.

Tržby zahraničních firem ovládaných ČEZ se v loňském roce přehouply přes 41 miliard korun a byly tak o čtyři miliardy vyšší než o rok dříve. „Drobné zpomalení růstu bylo způsobené silnou korunou.

Kdybychom výsledky uváděli v zahraniční měně, byl by ten růst strmější,“ řekl Daniel Beneš, první místopředseda představenstva a výkonný ředitel ČEZ. V roce 2007 totiž tržby zahraničních společností z impéria ČEZ byly o deset miliard korun vyšší než v roce 2006.

Český energetický obr začal na zahraniční trhy pronikat již v roce 2004. První zemí, do které vstoupil, bylo Bulharsko. Pak následovalo Rumunsko, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Celkem tak na konci roku firma kontrolovala 39 zahraničních společností, což je o devět více než o rok dříve.

Poslední, zatím nedokončené, akvizice si ČEZ našel v Turecku, Německu a Albánii. Výsledky firem v posledních třech jmenovaných zemích promluví do výsledků ČEZ poprvé v letošním roce.

V zahraničních dceřiných firmách ČEZ pracovalo na konci loňského roku 7 420 lidí, což je o 1 350 pracovníků méně než v roce 2007. Podíl zahraničních poboček na celkových výsledcích ČEZ se v loňském roce zvýšil na 22,2 procenta z 6,6 procent v roce 2005.

I přes snahy některých politiků omezit zahraniční expanzi ČEZ snížením dostupných financí se firma chystá rozrůstat i v letošním roce. Velmi pozorně například sleduje chystané privatizace v Polsku. Jedná se zejména o teplárenské firmy, velké energetické celky a popřípadě doly.

Najdete na Lidovky.cz