Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko drtí tabáková lobby. Zvedněte daně, radí experti

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zahraniční experti radí Česku přitvrdit v boji proti kouření. Země je podle nich pod vlivem tabákové lobby. Výrobcům se daří bránit přijetí zákonů, které ochranu lidí před následky kouření zvýší, řekla ředitelka programu pro kontrolu spotřeby tabáku z americké Atlanty Hana Rossová.

Daně z cigaret, jejichž růst je jedním z nejúčinnějších nástrojů k poklesu kuřáctví, má země na nejnižší úrovni, kterou EU umožňuje, řekla.

ČTĚTE TAKÉ:

Nekončící boj

Aktuálně se v Česku vede boj o zákaz kouření v restauracích, v řadě zemí je přitom už běžný. Zastánci "svobody" kuřáků a podnikatelé v pohostinství ho ale odmítají.

"Podrobná analýza univerzity v britském Bathu potvrdila, že dvě z největších světových tabákových společností aktivně podkopávaly a stále podkopávají kontrolu tabáku v ČR," uvedla expertka.

Úmluvu o kontrole tabáku ratifikovalo Česko jako poslední

Jako poslední člen EU ratifikovala Česká republika po osmi letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku, v platnost vstoupí 30. srpna 2012. Úmluva platí ve 173 zemích a EU.

V Česku kouří 30 procent lidí nad 15 let, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. Tabák způsobuje ročně 18 000 předčasných úmrtí, tedy asi 50 denně.

"Ani nejreakčnější politik dnes nemůže pochybovat o tom, že kdyby byly cigarety vynalezeny teď, nebylo by nikde povoleno je prodávat," řekl profesor Robert West z centra pro výzkum zdraví Londýnské univerzity.

Podle něj se v tradičně kuřácké Británii podařilo snížit počty kuřáků pod 20 procent komplexním přístupem - zahrnuje cenu cigaret, tedy jejich vysoké zdanění, kontrolu nelegálního prodeje, mediální kampaně, nekuřácké veřejné prostory a omezení reklamy na tabákové výrobky.

Zásadní podle profesora také je pomoci kuřákům, aby přestali kouřit. Bez odborné pomoci jen pět ze sta kuřáků, kteří se rozhodli nekouřit, po roce skutečně nekouří. S odbornou pomocí a podpůrnými léky, které dodávají tělu nikotin, stoupá úspěšnost desetinásobně.

Čeští odborníci vypracovali nejlepší odvykací programy

West ocenil programy pro odvykání kouření, které vypracovali čeští odborníci, jsou podle něj nejlepší na světě. V Británii mají lidé odvykací léčbu zadarmo, britská vláda podle Westa uznala, že se jí to vyplatí. V Česku si lidé tuto léčbu musejí platit.

Experti Čechům radí, aby část daňových příjmů z tabákových výrobků dali na prevenci kouření a alespoň částečné pokrytí nákladů na léčbu nemocí souvisejících s kouřením. Radí také zvýšit podporu protikuřácké výchovy mladých, omezit reklamu na tabákové výrobky a nahrazovat ji co nejširší nabídkou programů pro odvykání kouření mezi kuřáky.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!