Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zahraniční investice do Česka vzrostly na dvojnásobek

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Česká republika loni přilákala přímé zahraniční investice v hodnotě přibližně 113 miliard korun, což je ve srovnání s rokem 2009 více než dvojnásobek. Hodnota loňských investic byla mírně vyšší než v roce 2008, po kterém kvůli propuknutí globální hospodářské krize následoval propad přílivu zahraničních investic do ČR.

Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), kterou ČTK poskytla agentura CzechInvest.

"Zpráva OSN dokazuje, že se svět dostal z krize. ČR co do objemu přímých zahraničních investic překonala předkrizový rok 2008, a to o necelých pět miliard korun. V roce 2009 přitom došlo oproti předchozímu roku k propadu o 42 procent," komentoval dnes zprávu OSN generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.
Dodal, že slibně vypadají i statistiky investic, které CzechInvest zprostředkoval v prvním letošním pololetí. "Oproti stejnému období loňského roku sice evidujeme o dva projekty méně, objem investic ho však překonává o více než 100 procent," podotkl.

Polsko přilákalo investic více
Ve srovnání se zeměmi Visegrádské čtyřky ČR loni překonalo pouze Polsko, které v loňském roce přilákalo investice za zhruba 161,5 miliardy Kč. České firmy loni naopak do zahraničí investovaly přibližně 28,4 miliardy korun.

Celosvětově se objem přímých zahraničních investic v roce 2010 meziročně zvýšil o pět procent na 1,24 bilionu dolarů (zhruba 20,8 bilionu Kč). Podle údajů OSN je však stále o 15 procent nižší než před celosvětovou hospodářskou krizí a téměř o 37 procent nižší než v roce 2007, kdy byl zaznamenán vrchol.

"UNCTAD ve zprávě předpovídá, že oživení toků přímých zahraničních investic bude pokračovat i v roce 2011 a dosáhne 1,4 až 1,6 bilionu dolarů. V roce 2012 počítá se zvýšením až na 1,7 bilionu a v roce 2013 na 1,9 bilionu dolarů," dodala mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová.

Kocourek: chceme prosadit finanční ústavu
V přílivu investic se Česko podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka vrací k předkrizovým hodnotám. Do dalších let UNCTAD sice předvídá pokračování růstu, zároveň ale podle Kocourka varuje před rizikem zejména fiskální nerovnováhy a inflace.

"Abychom se právě těmto rizikům vyhnuli, a současně vylepšili naši životní úroveň i konkurenceschopnost ekonomiky, chceme prosadit finanční ústavu, která zaručí, že se ČR nebude nezdravě zadlužovat, a neohrozí tak budoucnost dalších generací," uvedl Kocourek.

Problémy, před kterými UNCTAD varuje, se podle Křížka mohou podepsat i na rozhodování investorů o umístění svých projektů do ČR. "Fiskální stabilita a míra inflace patří k faktorům, které mohou ovlivnit rozhodování investora, ve které zemi bude realizovat svoji investici. To samozřejmě platí i pro ČR," míní Křížek.

Z pohledu globální struktury přímých zahraničních investic loni podle zprávy UNCTAD pokračoval pokles objemu investic do služeb. Nejvýraznější snížení pak zaznamenal příliv přímých zahraničních investic do finančního sektoru. Naopak růst vykázal výrobní sektor. Investice v této oblasti tvořily téměř polovinu všech projektů.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.