Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zahraniční investoři utíkají z Česka, odnáší si miliardy i pracovní místa

Česká vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká vlajka | foto: Shutterstock

PRAHA Objem přímých zahraničních investic do České republiky letos zřejmě nedosáhne ani poloviny loňského objemu. Agentuře Reuters to řekla šéfka státní agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. Jejich objem podle ní už v pololetí klesl asi na pět miliard korun a zhruba stejnou částku CzechInvest očekává i ve druhém pololetí. Loni přitom objem investic mírně přesáhl 20 miliard.

"Teď je takový trend, že se zvyšuje počet projektů, zatímco objem investic klesá. Takže ty projekty jsou menší a menší," dodala. Než se objem investic vrátí k rekordním hodnotám ze začátku desetiletí, bude zřejmě trvat dlouho, domnívá se Rudyšarová. Zahraniční firmy totiž omezují výdaje.

Za propadem je podle všeho hospodářská krize. Česká republika prochází nejhorším hospodářským útlumem od konce 90. let minulého století a ve druhém čtvrtletí vykázala ekonomika meziroční propad o 4,9 procenta.To je nejvíce v novodobé historii země.

Česko je silně orientované na export, nyní ale doplácí na propad zahraniční poptávky. Je významným producentem automobilů a televizorů, které se kvůli krizi teď hůř prodávají. Současný vývoj kontrastuje se začátkem desetiletí, kdy právě silný příliv zahraničních investic hnal českou ekonomiku dopředu.

Za tři roky se Česko propadlo téměř na dno

V roce 2006, kdy do Česka přiteklo nejvíce přímých zahraničních investic, CzechInvest asistoval u investičních projektů za 114 miliard korun. Tyto projekty výrazně podpořily zaměstnanost a jejich zásluhou vzniklo téměř 35.000 pracovních míst. V té době ekonomika rostla asi šestiprocentním tempem.

V roce 2006 v tuzemsku mohutně investovala jihokorejská automobilka Hyundai Motor, jejíž investice činila zhruba 30 miliard korun. Byla to ale zároveň poslední významná investice do českého průmyslu. Značný vliv hraje i to, že v posledních dvou letech už se začal projevovat nedostatek vhodné pracovní síly.

Problém bude, až začnou odcházet již zavedené firmy

Část analytiků odhaduje, že asi pětina zahraničních firem zvažuje odchod z České republiky a hledá levnější výrobní lokality. Rudyšarová ale řekla, že CzechInvest nic takového nezaznamenal.

Letos už montážní závod na výrobu plazmových televizorů zavřela japonská společnost Hitachi. Vzala si s sebou také asi 800 pracovních příležitostí. Krok, k němuž se japonský podnik odhodlal, byl jedním z největších případů odchodu zahraniční firmy z České republiky. Uvolněné prostory ale převzala konkurenční japonská společnost Panasonic, která zároveň zaměstnala zhruba 300 lidí.

CzechInvest odhaduje, že odejít by z Česka mohla jen hrstka zahraničních firem. V této souvislosti by prý zaniklo kolem 1000 pracovních příležitostí. Nové investice by naopak měly přispět k tvorbě zhruba 12.000 nových pracovních míst. I tak to bude pokles proti loňsku, kdy díky přímým zahraničním investicím vzniklo 14.606 pracovních míst.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz