Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zájem čínských investorů o ČR je letos nepochybně větší, říká Mládek

Jan Mládek (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Mládek (ČSSD). | foto: ČTK

PLZEŇ Zájem čínských investorů o Českou republiku je letos ve srovnání s minulými roky nepochybně větší, řekl na ekonomickém fóru v Plzni ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Akce se zúčastnili i zástupci čínské provincie Če-ťiang a partnerského Plzeňského kraje. "Čína klade velký důraz na prohlubování spolupráce s Českou republikou," uvedl guvernér uvedené provincie řekl Li Čchiang.

Podle hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) přijelo na fórum 350 podnikatelů a firem, z toho 140 z Číny. Plzeňský kraj dnes s čínskou provincií podepsal dohodu o rozšířené spolupráci.

Nová cesta česko-čínských vztahů se podle Mládka projevuje už tím, že se zintenzivnilo vyjednávání mezi konkrétními firmami. Nejlepším příkladem je právě dnešní ekonomické fórum v Plzni, řekl ministr.

O možnostech další spolupráce mezi ČR a Čínou v dubnu jednal v Pekingu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvedl tam mimo jiné, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česko nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Kritici míní, že tuzemská diplomacie tím ustupuje od obhajoby lidských práv, to ale Zaorálek a další představitelé vlády odmítli. Také prezident Miloš Zeman řekl, že oceňuje "realistickou politiku nové vlády vůči Číně".

Příprava na cestu do Číny

"Kraje trochu předběhly centrální vládu, protože tam (na krajské úrovni) ty styky byly vždycky lepší. O tom svědčí i smlouva, kterou má Plzeňský kraj. A my teď musíme dohnat, aby to bylo podobně na centrální úrovni," uvedl Mládek. Podle něj se nová vláda rozhodla "výrazně zlepšit vztahy s Čínskou lidovou republikou". Mládek chápe účast na ekonomickém fóru jako přípravu na cestu do Číny, kterou začne 6. června.

 Navštíví čínské město Ningbo, kde bude veletrh a setkání čínské vlády se zástupci 16 zemí střední a východní Evropy. Do několika čínských měst s Mládkovou delegací pojedou zástupci zhruba 30 českých firem. "Zlepšování vztahů s Čínou by mělo být završeno ve druhé polovině tohoto roku, případně počátkem příštího cestou premiéra (Bohuslava) Sobotky a pana prezidenta do Čínské lidové republiky," uvedl Mládek.

Tři cíle v česko-čínských vztazích

Česko má podle něj v česko-čínských vztazích minimálně tři cíle. Potřebuje zlepšit obchodní bilanci, která je pro ČR "těžce negativní". "Dále k nám chceme dostat čínské investory. Byli bychom také rádi, kdyby začala létat pravidelná linka mezi Prahou a Pekingem anebo mezi Prahou a Šanghají," řekl ministr. V Číně je podle něj nejméně 100 milionů lidí, kteří mají peníze, aby navštívili ČR, a ještě tu nebyli.

Cestu partnerských smluv, nastoupenou Plzeňským krajem a jeho partnerskou provincií Če-ťiang, má ministr za důležitou. "Nemůžeme strkat hlavu do písku, jako tu byla snaha v posledních sedmi letech, protože Čína je dnes druhou největší ekonomikou světa a brzy bude největší. A ten, kdo na tom prodělával, na těch nedobrých vztazích, jsme byli my a nikoli Čína," dodal ministr.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...