7. prosince 2010 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zájem o nové počítače nadále roste, vyrobilo se jich letos o čtvrtinu víc

Průmysl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 6,9 procenta, což představuje zpomalení po zářijovém revidovaném růstu o 12,4 procenta. V porovnání s předchozím měsícem byla produkce v průmyslu po očištění od sezonních vlivů nižší o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Hodnota nových zakázek vzrostla meziročně o 12,6 procenta.

"Výsledek průmyslu je slabší než v předchozích měsících, avšak svůj vliv měl nižší počet pracovních dní. Celkový růst o necelých o sedm procent je ovšem pořád velmi dobrý výsledek. Oživení pokračuje, ČR se veze na vlně zahraniční - především německé - poptávky," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Za vzrůstem produkce stojí počítače

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 9,3 procenta, produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 18,1 procenta a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 26,3 procenta.

Průměrný plat v průmyslu je přes 24 500 Kč

Průměrný evidenční počet zaměstnanců bez agenturních pracovníků v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v říjnu meziročně snížil o 1,3 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v říjnu meziročně vzrostla o 2,4 procenta a činila 24.767 Kč.

Naopak největší pokles produkce statistici zaznamenali ve výrobě potravinářských výrobků o 4,9 procenta, ve zpracování dřeva a výrobě dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků o 7,3 procenta a ve výrobě nápojů o 9,8 procenta.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích proti loňskému roku vzrostla o 12,6 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 11,5 procenta. Největší vliv na tento růst měla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů, výroba základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství.

Počítač (ilustrační foto)

Výroba textilek nadále klesá

Naopak nové zakázky klesly v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků, výroba oděvů a výroba textilií.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 7,8 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 12,5 procenta a jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 49,8 procenta.

Průmyslová produkce ve 27 zemích Evropské unie podle údajů Eurostatu v září meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 5,8 procenta. Údaje za říjen Eurostat zveřejní 14. prosince.

Za celý letošní rok očekává analytik Raiffeisenbank Michal Brožka nárůst průmyslové výroby v ČR o 7,5 procenta. "V příštím roce bude již základnu z letošního roku těžší překonat a společně se zpomalením západní Evropy očekáváme zpomalení růstu průmyslové výroby na tři procenta," uvedl Brožka.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.