2. června 2012 17:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zájezdy jako rohlíky: budou k mání v supermarketu

Penny Market - ilustranční foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penny Market - ilustranční foto | foto: Reprofoto

Do supermarketu kromě potravin a drogerie i pro zájezd? To bude brzy možné v 200 prodejnách supermarketu Billa a 350 prodejnách diskontu Penny Market.

Tam začne své zájezdy prodávat největší tuzemská cestovní kancelář Exim Tours. Její většinový podíl, jak LN ve čtvrtek informovaly, koupil majitel obchodů Billa a Penny Market, německá skupina Rewe.

ČTĚTE VÍCE:

„Nabídek na odkoupení podílu v Exim Tours jsem měl více. Problém ale byl, že jsem nechtěl finančního investora, ale někoho, kdo přinese jiné služby nebo třeba nižší ceny,“ vysvětlil na čtvrteční tiskové konferenci generální ředitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr, který i nadále zůstane šéfem představenstva i generálním ředitelem největší české cestovní kanceláře.

Podle něj spojením s německou společností Rewe získá jednička mezi tuzemskými cestovkami zhruba 550 nových prodejních míst. Předčí tak veškerou tuzemskou konkurenci.

"Rewe Group je v Česku se značkami Billa a Penny tržním lídrem v segmentu supermarketů a diskontních obchodů. Tuto prodejní sílu a zkušenosti s obchodem spojíme s kompetencemi Exim Tours v cestovním ruchu. Pro hotelové partnery i spotřebitele se tak otevřou nové možnosti,“ potvrdil šéf sekce cestovního ruchu v Rewe Group Norbert Fiebig.

Kromě rozšíření počtu prodejen přinese podle Nasra strategické spojenectví s německým gigantem i skokové rozšíření nabídky největší tuzemské cestovky nebo třeba odlety z více letišť, včetně těch německých.

Snížení cen některých zájezdů

Spojení německé Rewe, která vlastní na německém trhu 1200 cestovních kanceláří, s tuzemským Eximem by pak podle zástupců obou firem mělo zlepšit kvalitu hotelů a služeb a díky většímu počtu klientů by se zároveň mohly snížit ceny některých zájezdů. Kromě toho se Exim Tours začne víc zaměřovat na exotické oblasti, zejména na Karibik a Asii.

Ostatní velké české cestovky se ale zatím konkurence nijak nebojí. „Pouhá změna majitele ještě neznamená, že společnost bude na trhu úspěšnější. Na trhu získává ten, kdo nabízí nejlepší poměr mezi kvalitou a cenou. A také přináší nové trendy. Už před časem jsme přišli s novou obchodní strategií, jejímž prostřednictvím se snažíme získat na trhu větší podíl,“ říká šéf CK Fischer Jiří Jelínek.

Německá Rewe Touristik, která v Česku provozuje cestovní kancelář Billa, koupila 51 procent společnosti EximHolding ve středu odpoledne. Cenu transakce obě strany zatím tají, německá společnost ale připustila, že spojení s Eximem pro ni znamená teprve začátek expanze na východní trhy.

„Naše společnost má vlastní kapitál 4,5 miliardy eur a má dost vlastní likvidity na to, aby mohla dále růst,“ uvedl Fiebig a dodal, že další české cestovky zatímRewe nakupovat nebude, orientovat se ale chce na naše východní sousedy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V příštích letech by chtěla skupina dosáhnout růstu o 10 až 15 procent. Fúze německého gigantu a jedničky mezi tuzemskými cestovními kancelářemi není na českém trhu žádnou výjimkou.

Před dvěma lety koupil majitel Čedoku, Americkoturecká skupina Odien, stoprocentní podíl ve čtvrté české největší cestovní kanceláři Firo Tour. Loni v květnu pak koupila další z největších tuzemských cestovek Fischer konkurenční CK Nev-Dama.

Podle odborníků z branže je navíc otázkou několika let, kdy do Česka přijdou další velcí investoři.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz