Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zákaz víz pro šéfy Rosněfti a Gazpromu se vymstí, míní analytici

Vladimir Putin a šéf ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a šéf ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin | foto: ČTK

KYJEV Možný zákaz víz pro šéfy dvou největších ruských energetických podniků, Gazpromu a Rosněfti, by mohl omezit jejich spolupráci se zahraničním, ale také poškodit jejich západní partnery a docílit toho, že se oba podniky obrátí dál na východ. Tvrdí to analytici, které oslovila agentura Reuters.

Rosněfť je podle produkce a rezerv největší světovou ropnou společností zapsanou na burze. Gazprom je ruský monopolní vývozce zemního plynu. Oba podniky se z hlediska prodeje silně spoléhají na zahraniční trhy a šéf Rosněfti Igor Sečin a generální ředitel Gazpromu Alexej Miller kvůli tomu často jezdí do zahraničí. Na příklad Sečin se podle zdrojů z Rosněfti příští týden vydá na dlouhou cestu po Asii se zastávkami v Indii, Vietnamu, Jižní Koreji a Japonsku.

Sankce od Evropské unie

Oběma těmto představitelům podle pátečních zpráv německého listu Bild hrozí sankce ze strany Evropské unie a Spojených států v reakci na ruské zmocnění se ukrajinského Krymu. Sečin i Miller v 90. letech. pracovali společně s nynějším ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jsou členy toho, co se chápe jako Putinův vnitřní kruh.

Gazprom ovládá třetinu evropského trhu s plynem. Rosněfť má dohody s americkým těžebním gigantem Exxon Mobil, italskou ropnou společností Eni a norským Statoilem o průzkumu nalezišť ropy a plynu v arktických oblastech Ruska. Také má poloviční podíl ve čtyřech rafineriích Ruhr Oel v Německu či podíl 21 procent v italské rafinerii Saras.

Evropský byznys je úzce spjatý s Rosněftí a Gapzromem, upozorňuje analytik Sergej Vachramejev ze makléřské společnosti Ankorinvest v Moskvě.

Gazprom (ilustrační foto)

"Jestli je (zpráva o zákazu víz) pravdivá, omezilo by to partnerskou spolupráci mezi společnostmi," poznamenal. V případě sankcí by podle něj hrozilo zrušení dohod. Tratit by podle Reuters mohly západní podniky s podstatnými zájmy v ruské energetice. Britská BP má v Rosněfti skoro pětinový podíl. Západní banky drží většinu z celkového dluhu obou podniků, který činí 90 miliard dolarů.

Analytik Bruce Bower z hedgeového fondu Verno k hrozbě vízových sankcí poznamenal, že tento kroky by urychlil příklon Ruska k Dálnému východu. Čína se už dříve v tomto roce překonala Německo a stala se největším jednotlivým nákupčím ropy od Ruska. Rusko rovněž začalo budovat potrubní vedení do Číny.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!