16. června 2015 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zakázka snů: Boeing získal objednávku na 110 letadel za 300 miliard

Boeing 737 BBJ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 BBJ | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Americký výrobce letadel Boeing na počátku druhého dne mezinárodního aerosalonu u Paříže získal objednávky na více než stovku letadel. Boeing dnes uvedl, že dvě leasingové společnosti si u něj objednaly celkem 110 letadel 737 MAX.

Hodnota objednávky podle katalogové ceny je téměř 12 miliard dolarů, což je v přepočtu zhruba 291 miliard korun. Největší konkurent Boeingu, evropský výrobce Airbus v úterý zatím získal objednávky pouze na tři komerční letadla.

Boeing oznámil, že nizozemská leasingová společnost AerCap si u něj objednala sto letadel 737 MAX 8 v katalogové ceně 10,7 miliardy dolaru. Společnost SMBC Aviation Capital se sídlem v Irsku si pak objednala deset stejných letadel v katalogové hodnotě 1,07 miliardy dolaru. 

Rozšířila tak svoji objednávku z roku 2014, kdy si objednala 80 těchto letadel.

Katalogová cena objednávky je obvykle výrazně vyšší než skutečná cena. Výrobci letadel totiž při větších objednávkách poskytují významné slevy.

Další dva letouny Boeing 737-900ER si objednala indonéská letecká společnost Sriwijaya Air. Aerolinky také podepsaly předběžnou dohodu o využití opce na koupi dalších 20 letadel. Celková hodnota objednávky na 22 letadel je kolem 2,2 miliardy dolarů.

Airbus získal od japonských nízkonákladových aerolinek Peach Aviation závaznou objednávky na tři letadle A320 za cenu zhruba 300 milionů dolarů. Zbrojní a vesmírná divize Airbus Defence and Space pak získala od Saúdské Arábie objednávku na čtyři středně velké dopravní a hlídací letouny Airbus C295W.

Boeing 737 společnosti UTair.
Boeing 737 společnosti Ryanair

Společnost ATR, která je společným podnikem Airbusu a italské firmy Finmeccanica, oznámila objednávku od švédské Braathens Aviation na koupi pěti letadel s turbovrtulovým motorem 72-600 s opcí na dalších deset letadel.

Analytici na letošním největším světovém veletrhu letecké techniky na letišti Le Bourget dramaticky vysoké zakázky nečekají. V minulých letech přepravce motivovaly k novým nákupům nízké úrokové sazby a vysoké ceny ropy. Výrobci letadel navíc začínají mít kvůli vlně nových zakázek opačný problém a stojí před těžkým úkolem vyrobit v příštích letech kolem dvanácti tisíc letadel v hodnotě celkem 1,8 bilionu dolarů.

Analytici podle agentury Reuters očekávají, že v Le Bourget dají oba výrobci dohromady jen stěží zakázky na více než 500 letadel ve srovnání s objednávkami na 697 letadel z loňského sesterského aerosalonu ve Farnborough u Londýna.

Airbus letos před aerosalonem získal zakázky na 247 letadel, a vedl tak nad Boeingem, který jich měl 185. Loni ale americký výrobce v prestižním souboji o zakázky zvítězil.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.