2. dubna 2012 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úřady obešly zákon. Vypsaly stovky tendrů last minute

Nové zákony - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové zákony - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Extrémně vysoká vlna nových projektů a objednávek zaplavila Česko v posledních březnových dnech. Příčinou nebylo zázračné oživení ekonomiky, ale „hrozba“ nového zákona o veřejných zakázkách.

Pro ilustraci: zatímco za poslední pracovní den loňského března se objevilo deset nových veřejných zakázek, letos jich v pátek přibylo 458. Novela totiž ztěžuje málo průhledné přidělování zakázek.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli tomu se za ně ročně podle odhadu společnosti Transparency International utrácí o zhruba deset až patnáct procent navíc. Nejde o malé částky, například v roce 2009 byly zadány veřejné zakázky za 635 miliard korun.

Novela ruší výběr uchazečů o zakázku losováním. Snižuje horní limit pro zakázky malého rozsahu, které nepodléhají zákonu, z šesti na tři miliony korun u stavebních zakázek a ze dvou na jeden milion u zakázek na dodávky a služby. Zdvojnásobuje pokuty za nedodržení zákona a zavádí i nové. Když například dodavatel neuvede seznam subdodavatelů, dostane dvoumilionovou pokutu.

Najdete na Lidovky.cz