18. ledna 2011 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zákazníci se poranili o pohárky, Ikea je stáhla z prodeje

RUND sklenice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RUND sklenice |

PRAHA Nic nenechat náhodě – to by mohlo být heslo některých velkých společností. Společnosti Ikea stačilo 12 chybových hlášení z celého světa k tomu, aby stáhla vadný produkt z trhu a vrací zákazníkům peníze.

Společnost obdržela dvanáct chybových hlášení z celého světa, ve kterých se uvádí, že se pohárek při použití rozbil. V pěti z těchto dvanácti případů došlo k úrazu.


Krom stažení zboží z trhu také společnost zahájila šetření, které odhalilo, že při výrobě došlo k větším odchylkám v tloušťce skla, které bylo děláno ručně.


Podle tiskové mluvčí společnosti Ikea Jany Hrubcové se prodalo celkem 127 500 pohárků. V Čechách se žádný zatím vadný neobjevil.

Zranění nebyla nijak vážná: ve čtyřech případech šlo o pouhé škrábnutí, jedno si vyžádalo ošetření lékaře.

Pohárek se prodával ve 26 zemích včetně České republiky.


Bezpečnost na prvním místě
O vyřazení pohárků z prodeje rozhodla společnost Ikea sama. Pokud toto neudělá společnost, může stažení výrobku nařídit Česká Obchodní Inspekce (ČOI). Podle vyjádření tiskového mluvčího ČOI Tomáše Vozába pak stačí, aby byl jeden testovaný výrobek vážně nevyhovující a ČOI nařídí jeho okamžité stažení. Pokud se ale chyba týká například jen uvedení nedostatečné nebo klamné informace, řeší to pokáráním a nařízením okamžité nápravy.

Lidovky.cz, kikKristýna Straková