21. března 2018 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zakladatel WhatsAppu vyzývá po aféře uživatele, aby si smazali Facebook

Facebook koupil službu WhatsApp v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook koupil službu WhatsApp v roce 2014. | foto: Reuters

MOUNTAIN VIEW Zakladatel WhatsAppu Brian Acton vybízí uživatele Facebooku k tomu, aby si smazali svůj účet. Reagoval tak na současnou aféru sociální sítě a společnosti Cambridge Analytica, kdy britská konzultační firma zneužila data 50 milionů uživatelů v kampani před prezidentskými volbami ve Spojených státech. Brian Acton z WhatsAppu odešel před půl rokem.

Zneužití soukromých údajů 50 milionů uživatelů Facebooku nenechalo chladným ani spoluzakladatele společnosti populární aplikace WhatsApp. Brian Acton na svém twitterovém účtu napsal: „Je načase zrušit Facebook“ a k tomu připojil hashtag #deletefacebook.

21.března 2018 v 00:00, příspěvek archivován: 21.března 2018 v 14:32

It is time. #deletefacebook

Poté, co vyšlo najevo, že Facebook dostatečně neochránil data uživatelů a společnost Cambridge Analytica je zneužila v politické kampani, začala světová média zveřejňovat návody, jak smazat svůj účet, nebo se alespoň na Facebooku chovat bezpečněji. Je dost možné, že si uživatelé začnou účty opravdu mazat. Zvláště po kritice významných technologických osobností.

Brian Acton odešel ze společnosti po čtyřech letech od doby, kdy WhatsApp koupil za 19 miliard dolarů právě Facebook.  Po odchodu se připojil k neziskové organizaci Signal Foundation. Ta dohlíží na šifrovanou komunikační aplikaci Signal.

pkPatrik Kozlík