9. ledna 2018 17:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na světě nebyl nikdo bohatší. Šéf Amazonu shromáždil největší jmění v historii

Jeff Bezos při svém projevu ve Washingtonu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeff Bezos při svém projevu ve Washingtonu | foto: Joshua RobertsReuters

PRAHA Založil Amazon, firmu Blue Origin, která plánuje vozit lidi do vesmíru a vlastní americké noviny Washington Post. Nyní jeho jmění dosáhlo historicky nejvyšší hodnoty, jakou kdy jeden člověk nashromáždil - něco přes 105 miliardy dolarů.

Podle agentury Bloomberg se Bezosovo jmění nyní pohybuje na hodnotě lehce přes 105 miliard dolarů, časopis Forbes odhadl jen o miliardu méně. Většina Bezosova bohatství je skrytá v globálně úspěšné firmě Amazon, která původně sloužila jako e-shop, nyní už produkuje vlastní seriály. Jen v pondělí akcie Amazonu vzrostly o 1,4%, čímž si Bezos přišel na dalších 1,4 miliardy dolarů.

Kromě světového gigantu Amazon Bezos vlastní ještě firmu Blue Origin, založená v roce 2000, která se podobně jako Space X Elona Muska specializuje na dopravu do vesmíru a která plánuje v budoucnu do vesmíru vysílat běžné turisty. Vlastní také jeden z nejvlivnějších deníků v USA Washington Post.

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett.
Nejbohatší lidé světa, Jeff Bezos a Bill Gates.

Bezose na pozici nejbohatšího muže dostal v červenci, když přeskočil Billa Gatese, jehož jmění momentálně Bloomberg odhaduje na 93,3 miliard dolarů. Tehdy však Gatese předstihl jen na chvíli, definitivně se před něj již vrátil během loňského října a v listopadu překročil i magickou hranici jednoho sta miliard dolarů.

Pokud jde o hodnotu, titul drží s přehledem stále Gates. Ten v roce 1999 disponoval majetkem v hodnotě zhruba 100 miliard dolarů, na dnešní poměry to bylo 148 miliard dolarů. Gates by si pravděpodobně prvenství udržel, nebýt jeho velkorysých darů různým charitativním organizacím. Podle Bloombergu Gates na charitu celkem daroval už okolo 65 miliard dolarů.

Na dalších místech žebříčku se umístili mediální magnát Warren Buffet, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, španělský podnikatel Amancio Ortega, majitel mexických komunikací Carlos Slim či spoluzakladatel společnosti Google Larry Page.

mbMichal Bernáth

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?