22. srpna 2012 10:47, aktualizováno  10:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec úvěrů pro nemajetné. Nový zákon má chránit před lichváři

Dluhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhy | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Zlepší se tak postavení klientů, kteří o spotřebitelské úvěry žádají nebo je čerpají. Novela zavádí například možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků či volání na předražené telefonní linky. Zákon by měl platit od příštího roku.

"Novela reaguje na poznatky z praxe a na některé neférové praktiky, ke kterým na trhu spotřebitelských úvěrů v České republice dochází. Cílem změn je především posílení postavení spotřebitelů a principu odpovědného úvěrování," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Věřitel bude muset zkoumat situaci klienta

Podle schváleného návrhu z dílny ministerstva financí bude nově věřitel moci poskytnout spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud bude zřejmé, že klient bude schopen úvěr splácet. V reakci na časté zneužívání bude zcela zakázáno používání směnek a šeků v souvislosti se spotřebitelskými úvěry. Stejně tak nebude možné využívat při poskytování nebo zprostředkování spotřebitelských úvěrů volání na předražené telefonní linky začínající číslicí devět.

ČTĚTE TAKÉ:

Polovina spotřebitelských úvěrů je problematická, zjistila inspekce

Kalousek: Snažíme se zvýšit ochranu spotřebitele

Mnohem detailněji bude nově upraven vztah mezi zprostředkovateli spotřebitelských úvěrů a spotřebiteli. Od smlouvy o zprostředkovávání spotřebitelského úvěru bude moci spotřebitel bez jakékoliv sankce odstoupit ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření. ,,Navíc bude mít zprostředkovatel nárok na zaplacení odměny za zprostředkování až poté, co předloží spotřebiteli vyrozumění o výsledku své zprostředkovatelské činnosti," řekl náměstek ministra financí pro finanční trh Radek Urban.

Novela byla zpracována také kvůli zavedení směrnice EU, která upravuje dodatečné předpoklady pro výpočet roční procentní sazby nákladů (RPSN) úvěru. Podle normy má být dosaženo co možná největší vypovídací schopnosti a srovnatelnosti RPSN u spotřebitelských úvěrů, u nichž nejsou předem známy všechny parametry pro jeho výpočet.

Za porušení zákona pokuta až 20 milionů

Za porušení zákona budou moci orgány dohledu, kterými jsou Česká národní banka a Česká obchodní inspekce, uložit pokutu do 20 milionů korun. Klienti si mohou na případná porušení pravidel stěžovat u finančního arbitra.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.