18. března 2009 21:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci AIG vrátí polovinu prémií

AIG | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy AIG | foto: ČTK

WASHINGTON Zaměstnanci americké pojišťovací společnosti American International Group (AIG) zřejmě vrátí minimálně polovinu loňských prémií. Oznámil to šéf AIG Edward Liddy. AIG je pod palbou kritiky za to, že vyplácí prémie, i když ji stát musel zachraňovat penězi daňových poplatníků.

Právní výbor Sněmovny reprezentantů krátce nato schválil návrh zákona, který státu umožní dostat peníze z AIG zpět. Kontrolu nad výborem mají demokraté prezidenta Baracka Obamy. Ten patří k největším kritikům toho, že AIG plýtvá penězi na prémie.

Spor se vede o výplatu asi 165 milionu dolarů (asi 3,4 miliardy Kč), které zaměstnanci už obdrželi, nebo je dostávají v těchto dnech. Návrh zákona, který zákonodárci schválili, umožní generální prokuratuře nařídit, aby byly vráceny i nadměrné odměny z minulosti.

Peníze budou muset zřejmě vracet zaměstnanci firem, které dostaly státní pomoc minimálně za deset miliard dolarů. Jiní zákonodárci navrhli zavedení spotřební daně, která by státu umožnila získat zpět buď část prémií, anebo celé.

Liddy podle agentury AP řekl, že vyslyšel kritiku a řekl zaměstnancům, aby prémie dobrovolně vrátili. Někteří z nich podle něj už na požadavek zareagovali a peníze začali vracet. Liddy však členům sněmovního podvýboru řekl, že zaměstnanci měli na prémie za loňský rok zákonný nárok.

ČTK