30. května 2014 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci Amazonu v Německu opět stávkují. Chtějí vyšší mzdy

Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Distribuční centrum Amazonu v německém Grabenu. | foto: ČTK

BERLÍN Pracovníci tří německých distribučních center amerického internetového obchodu Amazon v pátek zahájili dvoudenní stávku. Televizi n-tv to sdělili představitelé odborového svazu Verdi, který stávku svolal s cílem prosadit zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců Amazonu. Od začátku roku je to už třetí stávka ve společnosti, která plánuje výstavbu distribučního centra i v České republice.

V noci na dnešek zastavili práci zaměstnanci obou distribučních středisek v hesenském Bad Hersfeldu, časně ráno se k nim připojili i zaměstnanci Amazonu v Lipsku. Tato distribuční centra jsou nejstarší z devíti středisek, která Amazon v Německu provozuje, a jsou dlouhodobě hlavním místem odborových protestů.

ČTĚTE TAKÉ:

Verdi požaduje, aby se kolektivní smlouvy zaměstnanců Amazonu změnily z dohod určených pro odvětví logistiky na smlouvy pro obor maloobchodu a zásilkového obchodu. To by mělo za následek zvýšení platů zaměstnanců Amazonu. Zatímco v současnosti jejich hodinová mzda činí 9,55 eura (260 korun), po změně kolektivní smlouvy by se zvýšila na 10,98 eura (300 korun).

Odbory také usilují o to, aby zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou dostávali po šesti měsících práce neomezenou smlouvu. Vyžadují rovněž, aby sezonní zaměstnanci v době vánoční špičky měli nárok na vánoční prémie jako stálí zaměstnanci.

Amazon požadavky odborů odmítá

Amazon požadavky odborů odmítá. Podle firmy náplň práce lidí v distribučních centrech odpovídá práci skladníků a nemá nic společného s maloobchodem, proto není důvod měnit odvětví uvedené v kolektivní smlouvě. Amazon také uvádí, že ve srovnání s ostatními zaměstnavateli v logistice nabízí svým zaměstnancům nadprůměrné mzdy.

Spory v Amazonu ohledně mezd trvají už několik měsíců. V době obchodní špičky před Vánocemi zasáhly protesty distribuční centra v Lipsku, v Bad Hersfeldu a v bavorském Grabenu. V březnu a v dubnu znovu stávkovali zaměstnanci v Lipsku a v Bad Hersfeldu. Podle vedení společnosti ale mají protesty jen minimální vliv na včasné dodávky zboží zákazníkům.

Německo je pro americkou firmu druhým největším trhem po Spojených státech. Amazon má v Německu devět distribučních center. Ve skladech tam dohromady zaměstnává asi 9000 lidí, kromě toho má dalších 14.000 sezonních pracovníků.

Amazon hodlá postavit distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Práci by tam mělo najít zhruba 1500 lidí, v předvánoční špičce až dvojnásobek. Firma původně plánovala také distribuční centrum v Brně, od tohoto záměru však odstoupila kvůli negativnímu postoji městského zastupitelstva. Zastupitelstvo sice později svůj postoj změnilo, firma ale nyní zvažuje jiné varianty ve střední a východní Evropě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz