11. července 2012 15:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci Hyundai v Jižní Koreji jdou po 4 letech opět do stávky

Hyundai. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai. | foto: Reuters

SOUL Zaměstnanci automobilky Hyundai Motor Co. v Jižní Koreji budou po čtyřech letech opět stávkovat. Zkrachovala totiž jednání o jejich pracovních podmínkách. Mluvčí odborů uvedl, že v pátek se uskuteční osmihodinová stávka a v pondělí se rozhodne o dalších akcích.

Pro stávku se vyslovili rovněž zaměstnanci dceřiné společnosti Kia Motors a měli by se v pátek ke svým kolegům z Hyundai připojit. Zaměstnanci jihokorejských továren automobilky General Motors již zahájili částečnou stávku v úterý.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejspornějším požadavkem odborů je zrušení práce přes noc, které u automobilky vyvolalo obavy z možných ztrát ve výrobě.

V předchozích 20 letech přerušovaly odbory výrobu každý rok

Stávková akce v Hyundai by mohla být návratem k pracovním konfliktům z minulých let. Firmě se v posledních třech letech dařilo odvrátit jakékoliv akce zaměstnanců, v předchozích 20 letech však odbory přerušily výrobu každým rokem vyjma roku 1994. V samotném roce 2008 stávka trvala 12 dní, což znamenalo výpadek výroby 44 645 vozů v hodnotě 690,5 miliardy wonů (12,5 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Šéf odborů společnosti Hyundai v Česku Radek Kuchař serveru Lidovky.cz sdělil, že u nás zaměstnanci Hyundai nic podobného nechystají. "My nemáme žádný důvod stávkovat. Z Koreje nás o žádnou pomoc nepožádali. Máme teď uzavřenou kolektivní smlouvu, která je výhodná pro obě strany, takže není důvod něco takového dělat."

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz