30. srpna 2013 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Novodobí otroci' ve stávce: chtějí 300 korun za hodinu v McDonald's

V USA protestují zaměstnanci rychlého občerstvení McDonald's, Taco Bell či Burger King. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V USA protestují zaměstnanci rychlého občerstvení McDonald's, Taco Bell či Burger King. | foto: Reuters

WASHINGTON Zaměstnanci bufetů rychlého občerstvení ve Spojených státech protestovali proti nízkým mzdám v podnicích jako McDonald's, Taco Bell či Burger King. Organizátoři předpokládají, že půjde o největší protest zaměstnanců těchto bufetů známých nízkými mzdami a malými vyhlídkami.

Protestující v Chicagu, Detroitu či New Yorku požadují zvýšení mzdy na 15 dolarů (292 korun) za hodinu, tedy na 31 tisíc dolarů ročně pro zaměstnance na plný úvazek. To je více než dvojnásobek minimální mzdy 7,25 dolaru, kterou pobírá velká část zaměstnanců těchto podniků.

ČTĚTE TAKÉ:

Protest přichází v době, kdy Bílý dům, někteří poslanci a ekonomové chtějí zvýšit minimální mzdu, která se nezměnila od roku 2009. Nicméně prezident Barack Obama chce minimální mzdu zvýšit jen na devět dolarů za hodinu.

V USA protestují zaměstnanci rychlého občerstvení McDonald's, Taco Bell či...

V USA protestují zaměstnanci rychlého občerstvení McDonald's, Taco Bell či Burger King.

Představitelé restaurací tvrdí, že zvýšení mezd by poškodilo tvorbu pracovních míst a zvýšilo ceny.

Organizátoři předpokládají protesty v celkem 50 městech. Podle agentury AP asi 300 až 400 protestujících ve čtvrtek zaplnilo McDonald's u známého mrakodrapu Empire State Building. Po demonstraci ale bufet fungoval normálně, napsala agentura.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!