10. ledna 2012 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci nejvíce lenoší v pátek a ve středu

Sedící muž - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedící muž - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejpracovitější jsou zaměstnanci v úterý, nejvíce naopak v zaměstnání lenoší v pátek a ve středu. V těchto dvou dnech se totiž na firemních počítačích nejvíce věnují svým soukromým záležitostem. V pátek je to až pětina pracovní doby.

Vyplývá to ze statistik využívání pracovního internetu v roce 2011, kterou zveřejnila technologická společnosti truconneXion.

Nejde přitom podle ní o překvapivý výsledek. Poslední pracovní den týdne je totiž všeobecně považován za den relaxace, kdy se v některých firmách smí nosit neformální oděv. Zaměstnanci už jsou po obědě často nejenom duchem nepřítomní.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jestli by někdo měl bez ohledu na pověry považovat pátky v roce 2011 za dny nešťastné a černé, pak jsou to určitě zaměstnavatelé. V souhrnu zaměstnanci pátek co pátek strávili na internetu 88 minut mimopracovními činnostmi," uvedl Martin Hnízdil, manažer AuditPro ze společnosti truconneXion.

Zhruba pětina páteční pracovní doby padla podle statistiky na privátní aktivity zaměstnanců. Podobně rozptýleni bývají zaměstnanci ve středu, kdy rovněž zábava na internetu převažuje nad využitím internetu pro pracovní účely. "Naopak největší pracovní nasazení se projevuje v úterý, dále pak v pondělí a ve čtvrtek," uvedl Hnízdil.

To, že v pátek produktivita práce opravdu klesá, potvrzují i odborníci na lidské zdroje. "Lidé jsou po týdnu unavení a těší se na víkend," míní marketingový manažer personální agentury Manpower Jiří Halbrštát. Podle něj by manažeři měli tento fakt prostě vzít na vědomí a přizpůsobit tomu plánování pracovních aktivit.

Fígle zaměstnavatelů

Například některé firmy nabízejí to, že si lidé mohou v týdnu nějaké hodiny napracovat a v pátek mohou odejít o trochu dříve. Zaměstnavatelé také mohou uvažovat o přesunu pravidelných porad na poslední pracovní den týdne. "Na páteční poradě se shrnují dokončené úkoly a plánuje se práce na příští týden. To nutí členy týmu se na poradu připravit a před ní dokončit, co je potřeba," shrnul Halbrštát.

Generální ředitel společnosti Zaměstnanci.com Filip Brodan se domnívá, že vyšší procento času stráveného vyřizováním soukromých záležitostí během pátku je přirozeným jevem vzhledem k přípravě a plánování nastávajícího odpočinku během víkendu.

"Podle mého názoru toto vyšší páteční procento nesouvisí s tím, že by manažeři dělali někde chybu v motivaci zaměstnanců, protože i dobře motivovaný zaměstnanec bude trávit část pracovní doby vyřizováním soukromých záležitostí na internetu," tvrdí Brodan, který je konzultantem v oblasti rozvoje řízení jednotlivců i týmů.

Jak zaměstnanci trávili svůj pracovní čas v roce 2011

88 minut:
tolik času strávili zaměstnanci v pátek na internetu soukromými aktivitami

54 minut:
průměrný čas, který zaměstnanci denně strávili mimopracovními aktivitami

32,5 minuty:
nejvíce práce na počítači udělali zaměstnanci mezi 11:00 a 12:00

Z dlouhodobějších statistik společnosti truconneXion je evidentní, že firmy jsou si pod tlakem stále ostřejšího konkurenčního boje vědomy hodnoty času zaměstnanců a kladou na jeho využívání větší důraz. Během dvou let poklesl průměrný čas, který zaměstnanec věnuje na počítači soukromým aktivitám, o 40 procent na 54 minut denně.

 

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!