24. března 2016 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci Škody Auto si vyjednali rekordní roční bonus. Dostanou 28 tisíc

Odbory automobilky usilují o nárůst mezd o  5 % oproti původnímu návrhu 3 % | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odbory automobilky usilují o nárůst mezd o 5 % oproti původnímu návrhu 3 % | foto: MAFRA

MLADÁ BOLESLAV Kolektivní vyjednávání o mzdách mezi odbory a Škodou Auto ke kompromisu stále nedospěla. Současná smlouva skončí 31. března. Zaměstnancům se zatím podařilo dohodnout výši bonusu, který se odvíjí od hospodářských výsledků podniku, a pro letošní rok bude činit rekordních 28 520 korun.

Odbory zároveň prosadily zvýšení příspěvku na důchodové připojištění o 100 korun. Informuje o tom čtvrteční vydání týdeníku Škodovácký odborář.

Odboráři navrhují osmiprocentní nárůst mezd za rok. Firma původně přišla s nabídkou dvoufázového růstu o 2,5 procenta na každé dva roky, od letošního dubna a od 1. ledna 2017. Na základě připomínek odborářů Škoda svou nabídku mírně zvýšila a nabídla zaměstnancům růst tarifů o tři procenta od letošního dubna a o 2,5 procenta od 1. ledna příštího roku.

Po posledním kole jednání zaměstnavatel nabídku zvýšil na 3,3 procenta v první fázi, ani tento krok však odbory nepovažují za uspokojivý a argumentují náročností práce při náběhu výroby nových modelů i trvajícím prorůstovým vývojem automobilky. Vedení automobilky kolektivní vyjednávání před uzavřením dohody nekomentuje.

Kdyby jednání zkrachovala, přistoupily by odbory k déletrvající stávce, a to delší než pět dnů, informuje list.

„Naší prioritou je vyjednávat u stolu, postupovat dle zákona a eventuálně s pomocí zprostředkovatele. V případě krachu všech těchto možností jsme připraveni na časově neomezenou stávku, máme konkrétní strategii. Situace se nyní láme a musíme se i na tyto možnosti připravovat,“ uvedl předseda odborů Jaroslav Povšík.

Zaměstnanci Škodovky podpořili odboráře pomocí píšťal i transparentů
Podle mluvčí Škody Jany Bahníkové firma stávku respektuje. „Zaměstnanci mají...

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 6,5 procenta na rekordních 708 milionů eur, tedy v přepočtu asi 19,1 miliardy korun. Tržby byly rovněž nejvyšší v historii, když stouply o 6,2 procenta na 12,49 miliardy eur, což je zhruba 338 miliard korun.

V roce 2014 měla automobilka čistý zisk 18,4 miliardy korun. Automobilka loni dodala zákazníkům rekordních 1 055 500 vozů, meziročně o 1,8 procenta více. Letos chce Škoda Auto přijmout 2000 nových zaměstnanců. Průměrná mzda v dělnické profesi činí přibližně 36 tisíc korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz