3. dubna 2017 8:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé ze Škody Auto nepřišli na noční směnu. Hrozí velké výpadky ve výrobě

Výroba modelu Superb v Kvasinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba modelu Superb v Kvasinách. | foto: Škoda Auto

MLADÁ BOLESLAV Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda Auto nenastoupili na noční směnu z pátku na sobotu. Odboráři tuto směnu zablokovali, protože skončila platnost dohody o flexikontech, tedy směn navíc. Právě jako součást dohody o flexikontech byla směna zavedena.

Píše to pondělní Mladá fronta Dnes. Deník připomíná, že vyjednávání mezi firmou a odbory o zlepšení pracovní doby zatím shodu nepřinesla a odbory Kovo neprodloužily dohodu o takzvaných flexikontech.

Zaměstnanci chtějí blokovat i další přesčasy a mimořádné akce, Škoda kvůli tomu nevyrobí až tisíce aut. Odbory zaměstnance vyzvaly k pasivnímu odporu. Odboráři oznámili, že nebudou jednat o mimořádných směnách nebo nebudou zkracovány termíny projednání. Podle předsedy podnikové rady Jaroslava Povšíka je vyjednávání se Škodou v kritické fázi.

Během dubna tak automobilka nezvládne vyrobit až několik tisíc aut. Blokády flexikontových směn zasáhly podle MfD závod v Mladé Boleslavi, kde se vyrábí Fabia, Octavia a Rapid a také závod Vrchlabí, kde se montují automatické převodovky. Výrobního závodu v Kvasinách se blokáda směn netýká.

„Prosíme o pochopení, ale kolektivní vyjednávání před jeho ukončením nekomentujeme,“ řekl MfD mluvčí Škoda Auto Zdeněk Štěpánek. Automobilka tak zatím neuvedla, jakou škodu kvůli blokádám očekává.

Odboráři se snaží také zlepšit podmínky zaměstnanců na pracovišti. Vyjednávají například o zavedení či prodloužení některých přestávek. Zásadní rozpor mezi odbory a automobilkou panuje například ohledně požadavku na kompenzaci karenční doby prvních tří dnů nemoci.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí, z toho přes 20 tisíc v Mladé Boleslavi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!