Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci šlapou do pedálů. Elektrokola vytlačují služební auta

Na elektrokolech jezdí i zaměstnanci společnosti Et Netera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na elektrokolech jezdí i zaměstnanci společnosti Et Netera. | foto: MAFRA - Petr TopičReprofoto

PRAHA Elektrokola se začínají stále víc prosazovat i v Česku. Celkem je jich v provozu asi 40 tisíc. Ročně se jich prodá zhruba 11 tisíc a poptávka stoupá podle odhadů každoročně o třetinu. Některé firmy už je začaly využívat namísto služebních aut.

S Německem, kde je bicyklů s přídavným elektrickým motorem už přes 400 tisíc, se zatím srovnávat nemůžeme. Přesto je Česko podle Jakuba Ditricha, jednatele tuzemského předního výrobce elektrokol Ekolo, po Rakousku v tomto směru nejrozvinutějším trhem ve střední a východní Evropě.

Elektrokola jako alternativu pro zaměstnaneckou dopravu začínají vnímat i české firmy a organizace. Elektrokolo je dopravní prostředek, ne sportovní pomůcka," říká Ditrich.

Hlavní skupinou, která si ho pořizuje, jsou lidé středního věku a aktivní důchodci. Ti elektrobicykl využívají k drobným přejezdům nebo k turistice. Avšak trend už se i u nás začal pomalu ubírat západním směrem, kde jsou elektrokola používána i na dopravu po městech a na dojíždění do práce, upozorňuje Jakub Ryba ze společnosti E-totem.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

Elektrokolo je osazeno pomocným elektromotorem a řídicí elektronika snímá, jak jezdec šlape, a k tomu mu dávkuje intenzitu motoru. "Pomoc motoru je přitom tak výrazná, že ani při velkém stoupání jezdec nemusí vyvinout víc námahy než při jízdě po rovině na klasickém bicyklu," vysvětluje jednatel firmy E-Pohony Šikula Lukáš Straka.

Podle prodejců teď dává prostor k rozmachu elektromobility růst cen pohonných hmot. Náklady na elektřinu na ujetí jednoho kilometru jsou přibližně čtyři haléře. Výhodný provoz už zaujal i některé firmy, které je nabízejí zaměstnancům na dojíždění do práce nebo na krátké přesuny.

Pošta, magistrát i Vodafone na kole

Elektrokola využívají doručovatelé České pošty. "V současné chvíli máme ve vlastnictví 340 elektrokol. Nejvíce jsou využívána v doručovacích okrscích s přejezdy v členitém terénu a lokalitách, kde jsou domy od sebe více vzdálené, ale na druhou stranu není nutné využít auta," vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Elektrokola používají také strážníci. Pět elektrokol nakoupil i pražský magistrát. Jedno z nich testuje zoologická zahrada, další využívají pracovníci magistrátních odborů.

ČTĚTE TAKÉ:

Flotilu elektrokol zřídil pro své zaměstnance také Vodafone. Elektrokola považuje za vhodný doplněk ke služebním vozům, jejichž počet postupně klesá.

"Máme již tři vlastní elektrokola. Velmi vytížená jsou hlavně v jarních a letních měsících, kdy se téměř nezastaví. Využívá je řádově stovka zaměstnanců, především pro schůzky ve městě nebo cesty na pracovní oběd," rozvedl manažer společenské odpovědnosti ve Vodafonu Přemysl Filip.

Do práce na elektrokole

Elektrokolo mají k dispozici i zaměstnanci IT firmy Et Netera. Příležitostně nabízí zaměstnancům elektrokola na dojíždění také pražský hotel Adria.

"Pro spoustu lidí je příliš velkým krokem "přesedlat" z auta či MHD rovnou na kolo. Elektrokolo je dobrou "měkčí" volbou. V relativně kopcovitém pražském terénu je pro cesty z práce a do práce ideálním kompromisem," zhodnotil nákup manažer hotelu Karel Doubek.  Elektrokola pak podle prodejců využívají také třeba filmové produkce nebo nemocnice.

Ve stopách Laurina a Klementa

Do Česka bylo loni podle údajů statistického úřadu dovezeno 9421 elektrokol za 80 milionů korun, a to především z Číny. Aktivní jsou ale i čeští výrobci. Jako perspektivní byznys vnímají elektrokola už také automobilky. Letos představily svůj model elektrokola společnosti Ford, Smart, ale také mladoboleslavská Škoda. ČTĚTE VÍCE

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...