14. února 2016 9:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci třineckých oceláren budou demonstrovat v Bruselu proti dovozu z Číny

Exkurze vedou skutečně "cestou železa", od místa, kam přijížděly vagóny se surovinami, přes nejvyšší bod věže s rozhlednou až na odlévací plošinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exkurze vedou skutečně "cestou železa", od místa, kam přijížděly vagóny se surovinami, přes nejvyšší bod věže s rozhlednou až na odlévací plošinu. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

TŘINEC Autobusy s více než sty pracovníky moravskoslezských ocelářských firem vyrazí do Bruselu. Oceláři se tam připojí k několika tisícům zaměstnanců průmyslových podniků z celé Evropy, aby demonstrovali proti zavedení tržního statusu Číny.

Největší zastoupení z kraje budou mít Třinecké železárny (TŽ), jejichž zaměstnanců jede do Bruselu kolem 60. ArcelorMittal Ostrava (AMO) a Vítkovice Steel vyšlou přibližně po 20 lidech. Demonstrace, kterou svolala průmyslová asociace AEGIS Europe, se zúčastní i ředitelé firem.

„Na demonstraci budou pracovníci všech evropských podniků koncernu ArcelorMittal. Dohromady jich bude okolo 1600,“ řekla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

Ocelářům vadí rostoucí dovoz dumpingového čínského zboží do Evropy, udělení statusu tržní ekonomiky Číně by podle nich mohlo české ocelářství úplně zlikvidovat. Podle moravskoslezské krajské tripartity by to v kraji ohrozilo 15.000 pracovních míst v hutních podnicích a jejich dceřiných společnostech a až 45.000 navázaných pracovních míst.

„Čína během posledních 18 měsíců zdvojnásobila dovoz levné, státem subvencované oceli do EU, což v evropském ocelářském průmyslu vede k uzavírání výrobních kapacit a ztrátám pracovních míst,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva AMO Tapas Rádžerkar, který se demonstrace v Bruselu rovněž zúčastní. Generální ředitel TŽ Jan Czudek připomněl, že čínská ocel se na rozdíl od evropské navíc nevyrábí ekologicky.

„Evropa nyní stojí před rozhodováním, zda Číně udělit status tržní ekonomiky. Kdyby byl status udělen, přišli bychom o možnost bránit se proti neférovým dovozům. Pokud máme oceli z Číny na evropském trhu konkurovat, musí pro čínské výrobce platit stejná pravidla hry, a to včetně ekologických aspektů,“ uvedl Rádžerkar.

Krajská tripartita tento měsíc vyzvala českou vládu, aby zasáhla a ochránila české ocelářství a podstatnou část české ekonomiky.

ČTK