31. května 2012 13:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci Volkswagenu uspěli, v Německu dostanou přidáno

Výroba volkswagenů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba volkswagenů | foto: Reuters

HANNOVER Největší německá automobilka Volkswagen se dohodla s odborovou organizací IG Metall na zvýšení platů pro zaměstnance, kteří pracují v továrnách firmy na západě Německa. Platy se na příštích 13 měsíců zvýší o 4,3 procenta, což odpovídá nárůstu, který už odboráři dohodli i v jiných sektorech.

"Je to velmi dobrý a přijatelný kompromis," řekl hlavní vyjednavač odborářů Hartmut Meine. Nové mzdové podmínky začínají platit hned v pátek 1. června. Počítá se v nich mimo jiné s tím, že automobilka může přijmout asi 3000 lidí na dobu určitou.

ČTĚTE TAKÉ:

Více peněz na výplatní pásce tak uvidí zhruba 97 000 lidí, které firma zaměstnává ve svých závodech v Německu, a dalších asi 5000 lidí v divizi finančních služeb.

Automobilka novou smlouvu s odboráři podepsala po jednání, které trvalo celou noc. Zaměstnanci Volkswagenu chtěli původně výraznější nárůst mezd, než IG Metall dojednal ostatním zaměstnancům, nakonec ale přistoupil na stejné podmínky. Ty odboráři z IG Metall dohodli už 19. května. Nová smlouva se týká zhruba 3,6 milionu lidí, kteří pracují v německém průmyslu. Mimo jiné i lidí z konkurenčních automobilek Daimler a BMW.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Zaměstnancům bude přiznáno slušné zvýšení platů," řekl hlavní vyjednavač Volkswagenu Martin Rosik. Poznamenal nicméně, že zvýšení platů nijak nezmírní tlak, jemuž Volkswagen čelí v důsledku rostoucí kolísavosti finančních trzích a pomalejšímu růstu evropské ekonomiky.

Lidovky.cz, ČTK