6. srpna 2009 15:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci žádají Medveděva, aby jim zestátnil podnik

AvtoVAZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy AvtoVAZ | foto: www.dasautoblog.com

TOGLIATTI Stovky zaměstnanců největší ruské automobilky AvtoVAZ dnes požadovaly znárodnění podniku poté, co se vedení rozhodlo zkrátit pracovní dobu a snížit mzdy kvůli poklesu prodeje v důsledku hospodářské krize. Informovala o tom agentura Reuters.

"Odborový svaz Unity se rozhodl požadovat znárodnění AvtoVAZu," řekl odborový předák Pjotr Zolotarjev na protestním setkání, kterého se zúčastnilo více než 1500 zaměstnanců. "Ať továrna patří státu, ne soukromým majitelům," dodal.

Automobilka, ve které vlastní čtvrtinový podíl francouzský Renault, od září zkrátí pracovní dobu na 20 hodin týdně. Měsíční mzdy zaměstnanců tak klesnou zhruba o polovinu ve srovnání s úrovní před začátkem hospodářské krize.

Ruský automobilový trh nyní čelí jedné z největších krizí ve své historii. Prodej automobilů v Rusku se v prvním pololetí podle údajů evropského podnikatelského svazu AEB meziročně snížil o 49 procent na 763.926 vozů, protože spotřebitelé omezovali své výdaje v důsledku propouštění a snižování mezd.
ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.