30. dubna 2012 7:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodavačka Wal-Martu se chce zbavit šéfů. Peticí

Obchod Wal-Mart (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod Wal-Mart (ilustrační foto) | foto: Reuters

NEW YORK Vedoucí oddělení lahůdek jednoho z obchodů firmy Wal-Mart Stores spustila internetovou petiční akci, ve které žádá rezignaci předsedy představenstva S. Robsona Waltona a generálního ředitele Mika Duka.

Důvodem je podezření, že zatajili výsledky vnitřního vyšetřování firmy, při kterém bylo zjištěno podezření z uplácení v Mexiku.

Venanzi Lunová, která pracuje v obchodě v Pico Rivera v Kalifornii, spustila petici na internetu ve čtvrtek. V pátek odpoledne již měla více než 4300 podpisů. Lunová pracuje ve firmě sedm let a agentuře Reuters řekla, že chce získat nejméně 10.000 podpisů. Až bude mít dost podpisů, chce předložit petici vedení firmy a ukázat mu, co zaměstnanci chtějí.

Petice vyzývá k rezignaci dvou nejvyšších představitelů firmy a také k důkladnému a nezávislému vyšetření podezření vysoce respektovanou vnější organizací.

ČTĚTE TAKÉ:

Lunová pochází z Mexika a je členkou zaměstnanecké skupiny nazývané OUR Walmart, která se zaměřuje na zlepšení podmínek pro zaměstnance firmy.

New York Times minulý týden uvedl, že mexická divize Wal-Martu nazývaná Walmex učinila za posledních deset let v souvislosti se svojí rapidní expanzí v zemi podezřelé platby za celkem 24 milionů USD (450,3 milionu Kč). Walmex je největší maloobchodní firmou v Mexiku. Napsal rovněž, že výkonní představitelé zatajili výsledky vnitřního vyšetřování, při kterém se našly důkazy o uplácení. Jedním z těch, kdo byl o situaci informován, byl i Duke, jenž se stal v roce 2005 šéfem zahraničních operací.

Mluvčí Wal-Martu se odmítl k petici vyjádřit. Wal-Mart již vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti kvůli možnému porušení zákona o uplácení v zahraničí. Úřad mexického generálního prokurátora pak začal předběžně vyšetřovat, zda firma uplácela úředníky, aby mohla v zemi expandovat.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?