Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnaných načerno jsou desítky tisíc

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Nelegální zaměstnávání a švarc systém jsou v Česku stále populárnější. Jen v oblastech pohostinství a ubytovacích zařízení zaměstnávala v červenci své pracovníky načerno každá patnáctá firma. Ve stavebních firmách jsou pak zaměstnanci bez pracovní smlouvy k vidění ještě častěji.

"Načerno", tedy bez pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti pracují v Česku podle odborníků desítky tisíc lidí. "Kvůli nim pak stát přijde na daních a pojistném o 5 až 10 miliard korun ročně," doplňuje náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Jiří Macíček.

Nejčastěji se nelegální zaměstnanci objevují v oblasti stavebnictví nebo pohostinství.

ČTĚTE TAKÉ:


Za uplynulé dva měsíce tak proběhlo podle Státního úřadu inspekce práce mezi českými hoteliéry a firmami z oblasti pohostinství více než pět tisíc kontrol. Dosud bylo uloženo 325 pokut za více než 4,5 milionu korun. Jen v samotném červenci pak úředníci našli 2641 nelegálně zaměstnaných pracovníků ve zhruba 130 podnicích.

"V Praze v oblasti pohostinství nelegálně zaměstnávalo pracovníky 37 firem," říká mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR Jiří Reichl a dodává, že na druhém místě byl Moravskoslezský kraj, kde své zaměstnance načerno zaměstnávalo 30 firem. U 27 zaměstnavatelů pak pracovali lidé bez smlouvy i na Plzeňsku.

Nejen v pohostinství či stavebnictví
Nelegální zaměstnávání se však netýká jen pohostinství či stavebnictví. Podobné počty načerno zaměstnaných pracovníků jsou totiž podle odborníků i v zemědělství, zpracovatelském průmyslu, velko- a maloobchodě.

Výsledky kontrol

*Stát kvůli nelegálním pracovníkům přijde o 5 až 10 miliard korun ročně

*Nejvíce nelegálních zaměstnanců je v oblasti pohostinství a ubytování, ve stavebnictví, zemědělství, zpracovatelském průmyslu, velko a maloobchodě

*Během června a července letošního roku provedli inspektoři z úřadu práce jen mezi českými hoteliéry a majiteli restaurací více než 5 tisíc kontrol

*Během této doby uložili 325 pokut za více než 4,5 milionu korun

*Jen v červenci se nejčastěji zaměstnávalo načerno v Praze, následoval Moravskoslezský kraj a Plzeňský kraj

"Výkon nelegální práce je nejběžnější u nekvalifikovaných profesí, jako jsou pomocné stavební práce, práce na výrobních linkách a podobně. Značná část nelegálních pracovníků se rovněž pohybuje v oblasti prodeje," doplňuje pak Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí a její slova potvrzují i ostatní odborníci.

Podle nich navíc k nárůstu nelegálně zaměstnaných nedochází jen v letních měsících, ale po celý rok. "Nelegální práce je rozšířena více v malých než velkých firmách, a to napříč obory. Neřekl bych, že je dimenze problému jiná v létě než v jiných ročních obdobích, jen se mění podle sezonnosti toho kterého odvětví," říká například analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nejčastější skupinou nelegálně zaměstnaných jsou lidé, kteří jsou přihlášení na úřadech práce jako žadatelé o místo, ti, kteří nemohou dlouhodobě sehnat práci nebo cizinci. Velmi častý je pak i takzvaný švarc systém, tedy situace, kdy lidé pracují na živnostenský list, ale de facto vykonávají zaměstnání, na které by měli mít zaměstnaneckou smlouvu.

Právě to je totiž pro firmy výhodné a může jim to značně ušetřit náklady. "Hlavní důvodem k nelegálnímu zaměstnávání jsou samozřejmě personální náklady, respektive vysoké odvody za zaměstnance. Regulérní pracovní poměr je pro zaměstnavatele příliš drahý," potvrzuje Petr Skondrojanis, manažer společnosti LMC.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek pražské letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek pražské letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek pražské letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!