19. října 2017 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zamyká soubory a žádá výkupné. V Česku se v září nejvíc šířil vyděračský program Locky

Krádež software | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krádež software | foto: Shutterstock

PRAHA Nejrozšířenějším škodlivým počítačovým programem se v září v Česku stal vyděračský software Locky, který napadá podnikové sítě a za odemčení napadených souborů požaduje výkupné v bitcoinech. Uvedla to antivirová firma Check point.

Locky sesadil z čela pomyslného žebříčku hrozeb kampaň RoughTed, která je využívána k šíření odkazů na nebezpečné webové stránky a k šíření škodlivého obsahu. V září jí patřilo třetí místo. Na druhé příčce se umístil další vyděračský program Globeimposter maskovaný jako varianta jiného programu Globe. Při šifrování připojuje ke každému zašifrovanému souboru koncovku .crypt.

Vyděračskému programu Locky se celosvětově podařilo napadnout přes 11 procent firem a organizací. Locky se zaměřuje na platformu Windows. Program posílá systémové informace na vzdálený server a přijímá šifrovací klíč pro zašifrování souborů v infikovaném systému. Navíc přidává informaci i do registru, aby jej nebylo možné odstranit restartováním systému.

Česká republika patřila i v září mezi nejbezpečnější země, když se v Indexu hrozeb umístila na 119. příčce. Naopak Slovensko poskočilo mezi nebezpečnější země a posunulo se o 29 míst na 90. pozici. Na prvním místě se umístila podruhé za sebou Dominikánská republika. Největší skok mezi nebezpečné země zaznamenal Irák, který se posunul o 75 míst na 23. příčku.

ČTK