3. května 2012 19:00, aktualizováno  21:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Domy se rozpadají, na opravy chybí 546 miliard korun

Panelák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelák - ilustrační foto | foto: Archiv

PRAHA Zanedbávání oprav a modernizace bytových domů se může stát pro Česko časovanou bombou. Varuje před tím studie, kterou zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj. Odhadované investice nutné k opravě neudržovaných domů činí podle analýzy 546 miliard korun.

"Bez intenzivního a trvalého zvyšování kvality se stav bytového fondu může stát reálnou hrozbou budoucích let," uvádí studie. V případě panelových domů činí odhady nutných investic do roku 2020 celkem 256 miliard korun. U nepanelových bytových domů činí odhad této částky 290 miliard korun, napsalo ministerstvo s odvoláním na údaje Centra regenerace panelových domů.

ČTĚTE TAKÉ:

Přiměřených a cenově dostupných bytů je málo

Studie se mimo jiné zabývá také dostupností bydlení. "V ČR neexistuje plošný bytový deficit, avšak atraktivní lokality, nejvíce Praha, jsou charakteristické velkými rozdíly mezi poměrně širokou nabídkou a výdajovými možnostmi části domácností, problémem je tedy nedostatek přiměřených a současně cenově dostupných bytů," stojí v dokumentu. Nejvíce ukrajuje bydlení z příjmů seniorů, jednočlenných domácností a samoživitelů s dětmi.

Kolik je v Česku bytů

Z loňského sčítání lidu vyplynulo, že v Česku je 3,89 milionu trvale obydlených bytů. Bytů v soukromém vlastnictví z toho bylo 64,5 procenta, nájemních bytů 17,6 procenta, v družstevních bytech žije 11,1 procenta tuzemských domácností. Celkový počet bytů odhadují statistici v Česku na 4,6 milionu.

Lidovky.cz, ČTK