11. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Západ se Huawei bojí jako agenta Číny. Česku firma nevadí

Huawei | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huawei | foto: ČTK

PRAHA Tuzemská pobočka čínské telekomunikační firmy Huawei získala od českých úřadů ujištění, že nepředstavuje pro Českou republiku kybernetickou hrozbu.

"Společnost tak neočekává, že by její fungování v Česku ovlivnila zpráva amerického sněmovního výboru, která z bezpečnostních důvodů doporučuje nepřidělovat Huawei státní zakázky a blokovat její expanzi a obchod v USA," řekl zástupce generálního ředitele českého zastoupení Huawei Zbyněk Pardubský.

ČTĚTE VÍCE:

Podle zprávy amerického výboru, která je výsledkem 11měsíčního vyšetřování, by se zpravodajské služby v USA měly dál zaměřovat na snahy největších čínských telekomunikačních výrobců Huawei Technologies a ZTE o expanzi v USA.

Huawei v Česku

Firma Huawei v Česku spolupracuje se všemi mobilními operátory, pro které vybudoval nebo modernizoval významnou část jejich sítí druhé a třetí generace, i s provozovateli pevných sítí. Vedle síťových prvků dodává i mobilní telefony a další koncová zařízení. Jeho produkty prošly bezpečnostními testy u operátorů.

Soukromý sektor by pak měly tyto služby co nejpodrobněji informovat o rizicích průmyslové špionáže a dalších hrozbách, řekli zástupci výboru médiím. Čínské firmy se proti obviněním důrazně ohradily.

"S žádnými obavami jsme se u nás nesetkali a na českém trhu jsme se po osmi letech úspěšného působení stali vedoucím dodavatelem telekomunikačních technologií. K dispozici máme oficiální vyjádření od ministra vnitra a předsedy výboru pro obranu a bezpečnost Parlamentu ČR, že naše společnost nepředstavuje pro ČR kybernetickou hrozbu," uvedl Pardubský.

K postoji USA vůči Huawei a další čínské firmě ZTE se přidala i Kanada, která naznačila, že kvůli bezpečnostním rizikům vyloučí čínského výrobce z plánované výstavby zabezpečené vládní komunikační sítě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz