17. května 2013 20:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Západoevropské akcie jsou nejvýše za pět let. Díky automobilkám

Růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růst | foto: Shutterstock

LONDÝN Západoevropské akcie uzavřely týden na novém pětiletém maximu a vysoké zisky si připsaly i za celý týden. K růstu přispěly hlavně automobilové společnosti, které tak reagovaly na údaje o prodeji aut v Evropě. Náladu na trhu zlepšila i příznivá statistika z USA.

Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 0,2 procenta na 1248,18 bodu, nejvýše za pět let. Za celý týden index zpevnil o 1,3 procenta. Zisky si připsal již čtvrtý týden za sebou.

Index automobilových firem zpevnil o 2,9 procenta. Zpráva sdružení ACEA ukázala, že prodej aut v Evropě v dubnu stoupl poprvé za rok a půl.

Výrobce pneumatik Michelin pak oznámil, že jeho prodej v Evropě minulý měsíc rostl. Posilovaly i další sektory, jejichž výkon závisí na ekonomickém růstu.

Index bankovních společností vzrostl o 1,5 procenta a maloobchodních firem o 0,9 procenta. Naopak oslabily zdravotnické firmy a výrobci potravin a nápojů.

Růst indexů zrychlil odpoledne po údajích o spotřebitelské důvěře v USA. Ta na počátku května prudce vzrostla a ocitla se nejvýše za šest let, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK