8. srpna 2012 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilky na Západě stojí nad propastí, hrozí jim recese

Výroba aut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba aut | foto: Reuters

DUISBURG Západoevropské automobilové trhy by se mohly v důsledku dluhové krize v eurozóně propadnout do hluboké recese. V příštím roce by prodej osobních vozů na těchto trzích mohl klesnout na dvacetileté minimum 11,9 milionu. Vyplývá to ze studie německého Centra pro automobilový výzkum (CAR).

"Rok 2013 podle naší prognózy přinese nejhorší prodej aut od roku 1993. Krize není za námi, je na začátku," tvrdí studie. V letošním roce očekává CAR v západní Evropě prodej 12,1 milionu osobních vozů.

ČTĚTE TAKÉ:

Důsledky dluhové krize se budou projevovat do roku 2015

Na poptávku po automobilech a dalším zboží dlouhodobé spotřeby má negativní dopad stoupající nejistota kolem dluhových problémů v eurozóně. "Státní bankrot Řecka do konce roku se již zdá být neodvratitelný," upozorňuje studie. Důsledky dluhové krize podle ní bude automobilový trh pociťovat minimálně do roku 2015.

Německá automobilka Volkswagen, jejíž součástí je česká Škoda Auto, však podle CAR prochází krizí jako vítěz. Volkswagen v prvním pololetí zvýšil prodej téměř o devět procent na 4,45 milionu vozů díky silné poptávce v Číně a Spojených státech. Francouzští konkurenti PSA Peugeot Citroën a Renault naopak utrpěli pokles prodeje, protože jsou závislejší na evropském trhu.

Volkswagen

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. Celosvětová poptávka po automobilech letos podle CAR stoupne o 5,2 procenta, zatímco v západní Evropě by se prodej mohl propadnout o 5,4 procenta, napsala agentura DPA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!