Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaplaťte za zemřelé příbuzné, tlačí operátoři

Mobil (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobil (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Desítky Čechů řeší problém s nečekaným "dědictvím". Tuzemští mobilní operátoři po nich chtějí, aby doplatili účty za zemřelé příbuzné. Nebo je dokonce nutí, aby po nich převzali smlouvy.

"Před pár měsíci uzavřel můj otec na ulici smlouvu s Telefónikou. Když zemřel, doručil jsem operátorovi úmrtní list a myslel jsem, že smlouva automaticky zanikne," popsal LN svůj zážitek čtyřicetiletý podnikatel z Prahy, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Otec zemřel? Plaťe za něj!

Jaké bylo jeho překvapení, když na otcovu adresu stále chodily faktury a posléze i výhrůžky, proč nikdo urgované částky nehradí. "S jakýmkoliv vysvětlováním jsem ale u operátora neuspěl. Musím prý v dědickém řízení přiznat, že jsem tarif po otci ,zdědil‘, a až potom mohu smlouvu zrušit. Samozřejmě s tím, že doplatím měsíce, které zbývají do skončení smlouvy," dodává podnikatel.

Mobilní operátoři tlačí na klienty: Doplaťte účty i za smlouvy svých zemřelých příbuzných - grafika

Podobnou zkušenost zaznamenávají i sdružení na ochranu spotřebitele, u nichž si nespokojení pozůstalí na operátory stěžují. "Tyto problémy s operátory se na naší poradenské lince opakují pravidelně," potvrzuje právní poradce Občanského sdružení spotřebitelů TEST Jan Votočka. Jen od začátku roku si na postup operátora u nich stěžovaly tři desítky lidí. Právníci oslovení LN se vesměs shodují, že zákon žádosti o doplacení dluhů po zemřelých příbuzných nevylučuje, ale takové chování je podle nich nemorální.

Operátoři se brání

O stížnostech na operátory pak mluví i jiná sdružení. "Spotřebitel. net zaznamenává stále větší počet klientů, kteří mají potíže s operátory. Vedle znemožňování převodu čísel jde také o stížnosti dotýkající se nesmyslných požadavků na přechod závazků plynoucích ze smluv v případě úmrtí klienta v rámci dědického řízení," napsalo LN právní oddělení sdružení Spotřebitel. net.

Operátoři se ale nařčení z nekalých praktik brání. "Smlouvu doručením úmrtního listu ukončujeme bez jakékoli sankce," tvrdí Jiří Janeček ze společnosti T-Mobile a stejně mluví i největší tuzemský operátor Telefónika. "My umožňujeme dědicům ukončit smlouvu bez paušálního odškodnění," řekl LN mluvčí operátora Martin Žabka.

Podle vyjádření Českého telekomunikačního úřadu však právě největší tuzemský operátor bez viny není. "ČTÚ vydal v květnu rozhodnutí, kterým společnosti Telefónica ukládá, aby změnila všeobecné podmínky. Konkrétně ustanovení upravující platnost účastnické smlouvy po smrti účastníka. Bylo to nezbytné z důvodu ochrany spotřebitelů," říká mluvčí úřadu Jana Artěmenková.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!