26. listopadu 2010 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zapomeňte na Francouze, šampioni ve stávkování jsou Belgičané

Brusel - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRUSEL Belgičané jsou podle nové studie stávkovými šampiony. Překonají v tomto směru dokonce i Francouze, o nichž je známo, že stávky jsou u nich hodně v oblibě, ale i řadu dalších národů se silnými odborovými sdruženími.

Anketu zveřejnil list Le Soir.

Materiál střediska sociopolitických studií Crisp analyzující stávkové a odborové aktivity za posledních 20 let v některých vybraných evropských zemí ukázal, že za Belgií jsou kromě Francie třeba i Německo, Nizozemsko či skandinávské země, v nichž jsou odbory tradičně dost silné.

Důvodem stávkového premiantství Belgičanů je pak skutečnost, že je zde velmi vysoká míra angažovanosti v odborech.

V Bruselu protestovalo až 100.000 lidí proti rozpočtovým škrtům evropských vlád

Každý druhý Belgičan je členem odborů

Víc než každý druhý Belgičan je členem nějakých odborů. Pro srovnání v Německu je to 19 procent, v Nizozemsku a Francii 18,9 procenta. Srovnání s ČR či Slovenskem studie neuvádí.

Množství odstávkovaných dní nicméně v Belgii i přes zmiňované trendy postupně spíše klesá. Například v roce 2005 jich bylo 669.976, v roce 2008 pak 263.678, avšak loni už jen 161.844.

I tak se ale v Belgii stávkuje více než jinde, dodal list s odvoláním na experty Crisp. Podle nich je pak stávka spíše fenoménem belgických mužů než žen.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz