2. prosince 2013 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zapomeňte na poštu. Zásilku z e-shopu vám doručí bezpilotní vrtulník

Amazon PrimeAir – Slavný e-shop testuje doručování zásilek bezpilotními letouny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazon PrimeAir – Slavný e-shop testuje doručování zásilek bezpilotními letouny. | foto: Reprofoto

NEW YORK Internetový obchodní dům Amazon testuje doručování zásilek pomocí bezpilotních letounů. Šéf společnosti Jeff Bezos to prohlásil v nedělním pořadu 60 Minutes televize CBS. Malé zásilky by měla doručit bezpilotní čtyřvrtulová helikoptéra.

Bezpilotní stroje by podle Bezose mohly doručovat balíčky o hmotnosti až pět liber (2,3 kilogramu), které tvoří zhruba 86 procent zásilek, jež Amazon odbavuje. V současnosti probíhá testovací provoz, v běžné praxi by se měla novinka v dodávání objevit až v roce 2015.

Dálkově řízené letouny bez posádky mají v budoucnu vyzvednout zásilku v distribučních centrech Amazonu a dopravit ji do místa bydliště zákazníků. Bezos počítá s tím, že k uvedení tohoto plánu do praxe nedojde v následujících čtyřech či pěti letech.

Stejné záměry má také například australská společnost Zookal, zabývající se půjčováním učebnic a univerzitních skript. Ta spolupracuje s technologickou firmou Flirtey na projektu bezpilotního doručování zásilek. Službu chtějí nabízet od příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?