13. srpna 2015 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zásah Nejvyššího soudu v kauze Oleo: insolvenční řízení bude pokračovat

Biopaliva - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biopaliva - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Insolvence liberecké společnosti Oleo Chemical, předního českého výrobce biopaliv, je znovu ve vzduchu. Podnět k tomu dává rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Jednu z největších současných kauz, v níž jsou majitelé firmy Oleo Chemical podezřelí z účelového vyvádění peněz, začnou soudy rozplétat letos na podzim. Již řadu týdnů sílí tendence interpretovat případ jako politicky motivovaný. Cílem konkurence, mimo jiné například firem z impéria Andreje Babiše, je údajně položit petrolejářskou firmu na lopatky.

Jak ale zjistily LN, Nejvyšší soud takový pohled přinejmenším zkomplikoval. Soudci rozhodli, že bude pokračovat insolvenční řízení, respektive že se tento proces vrátí do fáze, ve které se nacházel v roce 2012. Znamená to, že finanční kondice Olea skutečně nebyla dobrá a je nutné vyřešit jeho vztahy s věřiteli.

Příběh začal v roce 2008. Majitelé Olea Chemical se dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie poskytl manažerům Kamilu Jirounkovi a Michalu Urbánkovi známý výrobce bazénů a koupelen Ravak.

Finanční zdroje se ale nevracely a Ravak se v roce 2012 připojil do insolvenčního řízení, které už rok předtím nastartovala britská společnost Shadbrook Enterprise Limited (kvůli milionové pohledávce), které mělo Oleo rovněž dlužit peníze. Ravak požadoval vrátit částku 160 milionů korun plus 3,8 milionu eur.

Nepřátelské převzetí?

Aby se dlužník (Oleo) dostal do úpadku, dle zákona musí být splněno hned několik podmínek – například to, aby se přihlásili minimálně dva věřitelé. To v roce 2012 splněno bylo a zdálo se, že se začne u soudu řešit, jakým způsobem úpadek provést – ať už konkurzem, nebo reorganizací.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky