Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zásah Nejvyššího soudu v kauze Oleo: insolvenční řízení bude pokračovat

Biopaliva - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biopaliva - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Insolvence liberecké společnosti Oleo Chemical, předního českého výrobce biopaliv, je znovu ve vzduchu. Podnět k tomu dává rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Jednu z největších současných kauz, v níž jsou majitelé firmy Oleo Chemical podezřelí z účelového vyvádění peněz, začnou soudy rozplétat letos na podzim. Již řadu týdnů sílí tendence interpretovat případ jako politicky motivovaný. Cílem konkurence, mimo jiné například firem z impéria Andreje Babiše, je údajně položit petrolejářskou firmu na lopatky.

Jak ale zjistily LN, Nejvyšší soud takový pohled přinejmenším zkomplikoval. Soudci rozhodli, že bude pokračovat insolvenční řízení, respektive že se tento proces vrátí do fáze, ve které se nacházel v roce 2012. Znamená to, že finanční kondice Olea skutečně nebyla dobrá a je nutné vyřešit jeho vztahy s věřiteli.

Příběh začal v roce 2008. Majitelé Olea Chemical se dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie poskytl manažerům Kamilu Jirounkovi a Michalu Urbánkovi známý výrobce bazénů a koupelen Ravak.

Finanční zdroje se ale nevracely a Ravak se v roce 2012 připojil do insolvenčního řízení, které už rok předtím nastartovala britská společnost Shadbrook Enterprise Limited (kvůli milionové pohledávce), které mělo Oleo rovněž dlužit peníze. Ravak požadoval vrátit částku 160 milionů korun plus 3,8 milionu eur.

Nepřátelské převzetí?

Aby se dlužník (Oleo) dostal do úpadku, dle zákona musí být splněno hned několik podmínek – například to, aby se přihlásili minimálně dva věřitelé. To v roce 2012 splněno bylo a zdálo se, že se začne u soudu řešit, jakým způsobem úpadek provést – ať už konkurzem, nebo reorganizací.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?