20. října 2009 12:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zásilkový obchod Quelle v Německu končí, nenašel se investor

Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalog německého zásilkového obchodu Quelle. | foto: Reprofoto

FRANKFURT Jeden z největších a nejstarších zásilkových obchodů v Německu končí. Katalogy Quelle, které byly v Česku v době komunismu výkladní skříní Západu, přestanou vycházet. Konkurzní správce se rozhodl uzavřít německou divizi zásilkového obchodu kvůli nedostatečnému zájmu investorů. České pobočky se však toto rozhodnutí netýká. Zahraniční aktivity Quelle jsou podle správce zdravé a budou brzy prodány.

Konkurzní správce zkrachovalé německé maloobchodní firmy Arcandor (pod kterou Quelle patří) Klaus Hubert Görg uvedl, že snaha o nalezení kupce pro německou divizi byla neúspěšná, takže její likvidace nyní představuje jedinou možnost. Podle Görgova mluvčího zatím není jasné, kolika pracovních míst se tento krok dotkne.

Mluvčí rovněž uvedl, že se vedou jednání o nalezení investora pro aktivity Quelle mimo Německo.

"Obchodní aktivity české pobočky Quelle pokračují nadále bez omezení," sdělili dnes ČTK jednatelé Quelle Jiří Karásek a Petr Steiner. Na loňském žebříčku největších obchodníků s textilem připadlo Quelle čtvrté místo za obchody Tesco, New Yorker a Hennes & Mauritz.

"V tomto obchodním roce očekáváme plně srovnatelné výsledky v porovnání s rokem minulým," uvedli již dříve jednatelé české pobočky Quelle.

V Německu divize Quelle zaměstnávala 10.500 lidí, již v srpnu však oznámila, že plánuje zrušení zhruba 3700 míst. "Pro lidi, kterých se to týká, a jejich rodiny je to velká katastrofa," řekl agentuře DPA k uzavření německých aktivit šéf závodní rady Quelle Ernst Sindel. "Všechno jsem znovu prozkoumal. Je to však beznadějné. Ačkoli se nikdy nevzdávám, nedělám si již žádné naděje," dodal.

Arcandor požádal o ochranu před věřiteli 9. června poté, co vláda odmítla podniku poskytnout záchranný úvěr. Společnost se již řadu let potýká s příliš velkým rozsahem aktivit a klesající spotřebitelskou poptávkou. Řada politiků tvrdí, že problémy podniku jsou spíše důsledkem chyb vedení než současné hospodářské krize.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!