4. února 2011 14:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Zastřelme posly špatných zpráv.' Argentina hrozí ekonomům pokutami

Pistole (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pistole (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BUENOS AIRES Argentinská vláda našla podle ekonomů nový způsob, jak se vypořádat s vysokou inflací: zastřelit posly zpráv.Argentinská vláda totiž tento týden rozeslala podrobný dotazník soukromým konzultačním společnostem a dala jim 48 hodin na to, aby popsaly, jak počítají odhad inflace. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až půl milionu pesos (asi 2,2 milionu Kč).

Píše o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Nezávislé odhady stanovily loňskou inflaci v Argentině na zhruba 25 procent a v letošním roce počítají s jejím dalším růstem. Cenová hladina by se tak mohla zvýšit až o 30 procent. To jsou mnohem vyšší odhady, než k jakým došly vládní instituce. Ty loňskou inflaci v průměru odhadují na 10,9 procenta.

Oficiální statistika se od reality odchyluje natolik, že odboroví předáci k ní vůbec nepřihlížejí, když vedou jednání o zvýšení mezd. Důvěru ve vládní údaje nemají ani odbory ve státní správě. Za loňský rok odbory svým členům vyjednaly zvýšení mezd, které v některých případech dosáhlo až 42,5 procenta.

"Bylo by znepokojivé, kdyby to byl pokus o omezení dostupnosti veřejných informací," poznamenal k požadavku vlády ekonom organizace Ecolatina Rodrigo Álvarez. Ecolatina je jednou z mála konzultačních organizací, které vydávají vlastní inflační index.

Většina organizací, které se zabývají prognózováním, využívají odhadů inflace v jednotlivých argentinských provinciích. Odhady se vytvářejí podle cenových dat v každé provincii a jsou vyšší, než odhady vládních institucí či jiných zdrojů. Ecolatina má vlastní metodiku výpočtu a i když na dotazník odpoví, nehodlá prozradit, kde každý měsíc zjišťuje zhruba 25.000 cen, z nichž výpočty vycházejí.

"Je to pokus zastřelit posly zpráv," řekl Nicolás Bridger z konzultační společnosti Prefinex, která dotazník nedostala. "Zdá se, že chtějí ty (soukromé) indexy zdiskreditovat, když se teď začínají vést jednání o růstu mezd (na rok 2011)," dodal.

Hyperinflace za dveřmi
Argentinci, kteří si už v 80. letech zakusili hyperinflaci, kupodivu silný růst cen tolerují. Dál tedy utrácejí, čímž podporují spotřebitelské výdaje a pomáhají celé ekonomice. Většina lidí je kompenzována zvyšováním platu, takže kupní síla jich v zásadě zůstává zachována. Citlivým tématem ale v letošním roce bude růst cen potravin, jejichž zdražení se odhaduje na zhruba 40 procent.

Vláda si stojí za svými dosavadními výpočty inflace a nepřipouští si, že by s cenami byl nějaký problém. Loni ale překvapivě oznámila, že povolá Mezinárodní měnový fond, aby jí pomohl vytvořit nový inflační index. V Argentině budou letos prezidentské volby a podle kritiků se vláda Cristiny Fernándezové snaží hospodářský stav země líčit v lepších barvách, než jaký ve skutečnosti je

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!