Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zástupci 'trojky' přijeli na Kypr. Rozhodnou o finanční pomoci

Vlajka Kypru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka Kypru | foto: Shutterstock

NIKÓSIE Zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu se začali seznamovat se stavem veřejných financí Kypru. Návštěva jejich týmů by měla zjistit, jak velkou finanční pomoc by země zasažená recesí a ohrožovaná dluhovou krizí Řecka potřebovala.

Kypr požádal minulý týden o mezinárodní finanční í pomoc jako pátá země eurozóny po Řecku, Irsku, Portugalsku a Španělsku.

Návštěva v kyperské bance

Zástupci takzvané trojky věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, ve dvou oddělených týmech navštívili kyperskou centrální banku a ministerstvo financí, sdělili představitelé obou institucí. "Návštěva je svou povahou čistě průzkumná a o doporučovaných opatřeních se jednat ani diskutovat nebude," uvedlo ministerstvo.

Ministři financí eurozóny dali minulý týden najevo, že žádosti Kypru o poskytnutí finanční pomoci zřejmě vyhoví. Budou přitom úzce spolupracovat s MMF, ECB a kyperskými úřady.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kypr by mohl podle odhadů potřebovat až deset miliard eur (256 miliard Kč), tedy až 60 procent hrubého domácího produktu země. Z toho na rekapitalizaci svých dvou největších bank bude země určitě žádat o nejméně 2,3 miliardy eur.

Veřejné výdaje

Kypr už dal najevo, že tématem jednání o podmínkách pomoci nebude jeho nízká daň z firemních zisků, která na ostrov přitahuje tisíce zahraničních firem. Trojka se však zaměří zejména na mzdy státních zaměstnanců, které tvoří třetinu veřejných výdajů, a automatikou indexaci mezd na inflaci, která zesiluje inflační tlaky. MMF v loňské zprávě uvedl, že Kypr musí snížit veřejné výdaje a zastavit růst mezd ve veřejném sektoru, jejichž podíl činí 15,4 procenta HDP a je nejvyšší v eurozóně.

Trojka se podle agentury Reuters bude snažit, aby sjednaná opatření, která budou podmínkou její pomoci, nevedla k prohlubování recese, jako se to stalo v Řecku. Kyperská ekonomika se nachází tři poslední čtvrtletí v poklesu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!