Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zastupitelé Zlínského kraje opět nedali zelenou stavbě nemocnice Tomáše Bati za osm miliard

Vizualizace nové nemocnice ve Zlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nové nemocnice ve Zlíně. | foto: Reprofoto/idnes

Zlín Zastupitelé Zlínského kraje v pátek neschválili investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun. Koalice byla rozdělená, pro stavbu nemocnice bylo jen 21 zastupitelů z 41 přítomných, proti jich bylo osm, 12 se zdrželo. Verdikt bude mít dopad na koalici ve Zlínském kraji.

Krajskou koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. V opozici je ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD.

Pro stavbu nemocnice byli v pátek lidovci, zástupci hnutí STAN a radní Jan Pijáček (ODS), pro byli také dva zastupitelé opoziční SPD. Proti návrhu hlasovali či se zdrželi zastupitel za ODS Stanislav Devátý, zástupci ANO a opozice.

Zastupitelé jednali o výstavbě nemocnice již v pondělí. Ani po desetihodinové diskusi nerozhodli a jednání přerušili do pátečního rána. Podobně dopadlo už jednání v dubnu.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který stavbu nemocnice podporuje, uvedl, že je z výsledku překvapený. Postup koaličních partnerů označil za podraz. Koalice se podle něj dohodla, že bude hlasovat pro výstavbu. Zastupitel a krajský předseda ANO Pavel Pustějovský to však odmítl.

Za novou nemocnici lobboval senátor Jiří Čunek.

Za novou nemocnici lobboval senátor Jiří Čunek.

 Postoj koaličních partnerů kritizovalo také hnutí STAN. „Hnutí ANO připravilo občany Zlína o osmimiliardovou investici do jejich zdraví. Je to osobní odpovědnost zlínského primátora Jiřího Korce,“ uvedl krajský předseda STAN a krajský radní Petr Gazdík.

Nejednotná koalice ve Zlíně

Odmítnutí stavby, zřejmě bude mít vliv na fungování krajské koalice. Projevilo se to také v závěrečné diskusi zastupitelstva, při níž radní Margita Balaštíková (ANO) požadovala po hejtmanovi Jiřím Čunkovi (KDU-ČSL) jiný způsob komunikace a otevřenou diskusi. ANO je spolu s lidovci, STAN a ODS v krajské koalici, při hlasování o nové nemocnici za osm miliard korun však byla koalice rozdělená. Nehlasovali pro ni zástupci ANO a jeden zastupitel ODS.

„Bude to mít vliv na to, jak koalice funguje, na druhou stranu jsme od začátku říkali, že to nebylo součástí koaliční smlouvy,“ řekl zastupitel a krajský předseda ANO Pavel Pustějovský. „Uvidím, jak se koaliční partneři k tomu postaví, my jsme k tomu přistupovali věcně,“ řekl Pustějovský.

Jiřího Čunka nepotěšil ani výsledek pátečního jednání, které mnohé nezměnilo.

Jiřího Čunka nepotěšil ani výsledek pátečního jednání, které nic nezměnilo.

Čunek však několikrát zopakoval, že hlasování zastupitelů ANO považuje za podraz. Další fungování koalice se podle něj bude řešit. „Ale věřte mi, že mě to moc netrápí, jak bude rok a půl fungovat koalice, ta nemusí v tuto chvíli fungovat zdá se mi vůbec, nějak to dojede. Není to důležité, důležité pro mě je, proč jsme to celé dělali, protože zdravotníkům v Baťově nemocnici je už 15 let slibováno, že se něco změní, že se to opraví, což se neudělalo. Teď jsme jim slíbili, že postavíme novou nemocnici, a zase je zklameme. Bojím se, že to může způsobit odliv mozků,“ uvedl Čunek.

Debata ještě neskončila. Ve hře jsou stále i alternativy

Podle zástupců ANO však není debata o nové nemocnici uzavřená, podle primátora Zlína a krajského zastupitele Jiřího Korce (ANO) není vyloučené, že nemocnice se bude stavět. Také Balaštíková uvedla, že komunikace bude pokračovat. „Chceme však jiný způsob komunikace. Pátek je mezníkem v tom, abyste se vy jako hejtman zamyslel: Asi jsem jako hejtman udělal chybu a měl bych to asi dělat líp. Neberte to jako prohru,“ uvedla Balaštíková.

Stavba nemocnice by podle hejtmana trvala šest let a stála osm miliard korun. Postupná rekonstrukce a dostavba areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) by prý stála deset miliard a trvala 12 let. Kraj nechal zpracovat posudky, stavbu nemocnice podporují. Opoziční zastupitelé za Svobodné a Soukromníky zveřejnili posudky, podle nichž je výhodnější rekonstrukce současného areálu. Zástupci opozice a ANO v pátek novinářům řekli, že zatímco varianta nové nemocnice se podrobně zpracovala, rekonstrukcí KNTB se nikdo pořádně nezabýval, pouze se upravila cena podle původního generelu.

„Od samého začátku jsme chtěli dvě relevantní varianty řešení,“ uvedl Pustějovský, podle kterého by se nyní měla řešit také varianta, jak řešit zdravotnickou péči v současném areálu. Hejtman v pátek novinářům řekl, že je nesmysl vypracovávat investiční záměr na rekonstrukci areálu. 

„Na konci procesu se ukáže, že je to daleko dražší, výpočty jsou naprosto jasné,“ uvedl Čunek. Nedokázal upřesnit, zda projekt nové nemocnice bude opětovně navrhovat. „Projekt nekončí, to je vzkaz pro zdravotníky. Byl bych rád, aby nezačal exodus mozků z naší nemocnice, budeme o zdravotnictví jednat dál,“ řekl Čunek. Nyní se zřejmě budou v KNTB řešit akutní stavy. „Dáváme jen na opravy přes sto milionů korun ročně, tak je budeme dávat dál,“ uvedl. „Do voleb není daleko, k žádnému zmaru zlínského zdravotnictví nedojde. Pak si myslím, že se půjde dál správnou cestou,“ uvedl Čunek.

Kraj již kvůli nové nemocnici vykoupil pozemky, dal za ně asi 170 milionů korun. Příprava projektu stála podle hejtmana asi sedm milionů. Pokud by se nemocnice nestavěla, bylo by podle Čunka férové nabídnout pozemky majitelům zpět, protože je prodávali pro nemocnici.

Někteří zastupitelé, včetně koaličních, dříve uvedli, že se kvůli nové nemocnici obávají zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice v okresních městech. Projekt považovali za uspěchaný. Naopak řada primářů výstavbu nemocnice podporuje. Někteří zástupci České lékařské komory vidí financování nemocnice jako rizikové a preferují rekonstrukci nemocnice podle platného generelu, který je ale 11 let starý.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!