Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zavedení cla na ocel a hliník vyvolalo kritiku jak v USA, tak ve světě

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil sankce na dovoz hliníku a oceli, které začnou platit za 15 dní. Svět Trumpovo rozhodnutí kritizuje. Nesouhlas vyslovily i Kanada s Mexikem, které jsou zatím z cel vyjmuty. Evropská unie, která o výjimku usiluje, zvažuje, že se obrátí na Světovou obchodní organizaci (WTO). Opatření se nelíbí ani mnohým republikánům, kteří se obávají, že poškodí americké hospodářství. České hutě, které do USA vyvážejí málo, se nyní obávají zvýšení dovozu oceli do Evropy.

Americká cla začnou platit 15 dní po podpisu. V případě Mexika a Kanady bude tato otázka vyřešeny v rámci jednání o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Pokud jednání ztroskotají, může být výjimka zrušena.

Mexiko s Kanadou výjimku sice přivítaly, nesouhlasí ale s jejím spojováním s NAFTA. S uvalením cel nicméně obě země obecně nesouhlasí. Kanada přislíbila, že bude na Washington tlačit, aby cla zrušil.

Vlády Japonska a Jižní Koreje budou rovněž usilovat o výjimku. Stejný postup zvolí i Austrálie, jejíž premiér Malcolm Turnbull v pátek vyjádřil přesvědčení, že přístup USA k australským výrobcům bude příznivý. Trump při podpisu cel uvedl, že USA se k problematice poplatků staví pružně, což by mohlo signalizovat vyhlídky na dohodu.

Východoasijské státy na cla reagovaly ostře kriticky. Sdružení čínských ocelářů vyzvalo pekingskou vládu, aby podnikla rozhodné kroky proti americkému zboží včetně ušlechtilé oceli, uhlí a elektroniky. Soul se obává, že jihokorejská automobilka Hyundai bude muset platit vyšší ceny za dovozu surovin, což ji znevýhodní oproti americkým výrobcům aut.

Evropské státy chtějí na americký krok reagovat společně s Evropskou unií, tento záměr už oznámily mimo jiné Británie a Německo. Berlín považuje americké sankce za urážku blízkých partnerů. Odpověď bude podle Německa důrazná, ale učiněná s chladnou hlavou.

Eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová ohlásila, že EU jako blízký americký spojenec by neměla být cly zatížena a že bude o situaci v sobotu hovořit s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem. Uvedla také, že cla jsou podle EU v rozporu s WTO, takže není vyloučeno, že se Brusel na obchodní organizaci obrátí.

Evropské ocelářské sdružení Eurofer považuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku za kontraproduktivní. Eurofer, k jehož členům patří firmy jako ArcelorMittal, ThyssenKrupp a Tata Steel Europe, v ranní tiskové zprávě varovalo, že krok poškodí ekonomiky Spojených států i Evropské unie.

Čtveřice hlavních německých hospodářských sdružení v čele s průmyslovou a obchodní komorou (DIHK) v pátek varovala před nebezpečím roztočení spirály protekcionalismu.

O tom, že by EU měla zvážit zavedení ochranných opatření, v pátek informovaly největší české hutní podniky - Třinecké železárny (TŽ) a ArcelorMittal Ostrava (AMO). Tyto ocelárny sice do USA dovážejí málo, obávají se ale zvýšení dovozu do Evropy.

O přesměrování vývozu na jiné trhy již hovoří největší ruská ocelárenská společnost Severstal. Ta sdělila, že americká cla za problém nepovažuje, neboť do USA loni dodala jen dvě procenta svého celkového objemu.

Zatímco Trump tvrdí, že vyhlášením cel plní své předvolební sliby o ochraně amerického průmyslu, republikáni s ním nesouhlasí a obávají se naopak poškození amerického hospodářství. Mnozí v této souvislosti varují, že obchodní válka nebude mít vítěze, neboť škody utrpí každý.

Proti Trumpovi se postavil i republikánský předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, která dosud s prezidentem úzce spolupracoval. „S tímto krokem nesouhlasím a obávám se neplánovaných následků,“ řekl.

.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...