14. července 2009 13:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zavedení víz poškozuje a komplikuje obchod s Kanadou

Kanadské dolary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadské dolary | foto: Shutterstock

PRAHA Zavedení víz pro cestování do Kanady podle českých podnikatelů zkomplikuje a poškodí obchodování s touto zemí, která patří mezi významná exportní teritoria tuzemských firem.

"Kanada je významným obchodním partnerem ČR. Zavedení vízové povinnosti v žádném případě nepřispívá k dalšímu rozvoji vzájemného obchodu, podnikání naopak poškozuje a komplikuje," řekl předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich. Dodal, že bleskové zavedení víz výrazně poškozuje důvěru mezi ČR a Kanadou.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy by zavedení víz ale nemělo mít dopad na obchodování s Kanadou neměl být nijak dramatický. "Víza jsou sice nepříjemnou komplikací, ale nezastaví podnikatelské cesty ani obchodní toky," řekl Tlapa. Zavedení víz ale zvýší náklady českých firem, které s touto zemí obchodují, upozornil.

Tlapa připomněl, že EU letos v květnu za českého předsednictví odstartovala dlouho odkládaná jednání o volném obchodu s Kanadou, tedy s jedním ze svých klíčových obchodních partnerů. Případná dohoda by měla přinést do pokladny členských států unie a Kanady zhruba 20 miliard eur ročně (téměř 600 miliard korun). "Náš přístup byl vždy spíše liberální, aby (ve vztahu ke Kanadě) bylo co nejméně bariér. A víza určitou bariérou jsou," podotkl.

Do Kanady vyvážíme hlavně stroje, zpátky se vrací elektronika 

Objem obchodu mezi ČR a Kanadou se za posledních pět let zhruba zdvojnásobil, Česko ale vykazuje pasivní bilanci. Loni podle českých celních statistik činil dovoz z Kanady 348 milionu dolarů, naopak český vývoz obnášel 195 milionu dolarů. Saldo tak činilo 153 milionů dolarů.

České firmy loni do Kanady vyvezly především kolejnice, části elektrických strojů, pneumatiky, výměníky tepla, obráběcí stroje či pivo. Na straně dovozu z Kanady měly hlavní podíl mobilní telefony, léky, letecké součástky a krmivo pro zvířata.

Kanada kvůli rostoucímu počtu českých žadatelů o azyl zavedla pro ČR víza od dnešního rána. V příštích 48 hodinách mohou Češi žádat o víza po příletu na kanadské území, pak už jen před cestou na velvyslanectví ve Vídni.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!