1. února 2010 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Závislost na ropě je zrádná, ruská ekonomika klesla nejvíce za 15 let

Ruský premiér Vladimir Putin otevírá nový ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský premiér Vladimir Putin otevírá nový ropný terminál Kuzmino nedaleko Nachodky. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská ekonomika v loňském roce klesla o 7,9 procenta a zaznamenala nejhlubší propad za posledních 15 let. Pokles však byl nakonec nižší, než se čekalo, protože v posledních měsících roku začala ekonomika díky obnovenému vzestupu těžby ropy oživovat.

Oznámil to dnes ruský statistický úřad. V roce 2008 hrubý domácí produkt Ruska stoupl o 5,6 procenta a v předešlých několika letech se zvyšoval průměrným ročním tempem zhruba sedmi procent.

Ruská vláda v polovině minulého roku upravila prognózu celoročního poklesu ekonomiky na 8,5 procenta ze 2,2 procenta na počátku roku. Pro letošní rok vláda čeká růst o více než tři procenta.

Rusko nabralo klesající trend na podzim 2008 v důsledku světové finanční krize a ekonomické recese, která výrazně snížila ceny ropy a dalších energetických surovin, klíčového ruského exportu. V prvních třech čtvrtletích loňského roku HDP klesal meziročním tempem 9-11 procent.

Propad byl loni nejhlubší ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a v sektoru restauračních a hotelových služeb, což byly v letech konjunktury spotřebních výdajů významné růstové sektory. Zpracovatelský průmysl loni klesl o 13,9 procenta a stavebnictví se propadlo o 16,4 procenta. Těžba surovin, která je nejdůležitějším sektorem ruské ekonomiky, zaznamenala pokles jen o 1,9 procenta.

ČTK