26. března 2018 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zavřené obchody na Velikonoce? V pondělí se do supermarketů nedostanete, na Velký pátek ano

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Obchody by měly na Velikonoční pondělí zůstat zavřené, nařizuje jim to zákon. Naopak na Velký pátek mohou mít otevřeno, stejně jako v sobotu a v neděli. Server Lidovky.cz vám přináší seznam státních svátků, během kterých musí mít velké obchody zavřeno.

Během státních svátků musí zůstat zavřené prodejny, které přesahují limit prodejní plochy 200 metrů čtverečních. Zákaz prodeje se týká tedy zejména supermarketů, velkoobchodů nebo obchodních domů.

KDY JE O SVÁTCÍCH ZAVŘENO v roce 2018?

1.1.  - Nový rok

2.4. -  Velikonoční pondělí

8.5. -  Den Vítězství

28.9. - Den české státnosti

28.10. - Den vzniku samostatného československého státu

24.12. - Štědrý den (od 12.00)

25.12. - 1. svátek vánoční

26.12. - 2. svátek vánoční

Zavírání se nedotkne lékáren, čerpacích stanic a malých prodejen v různých veřejných institucích (např. nemocniční zařízení, autobusová a železniční nádraží).

Někteří zákazníci tak přístup ke zboží řeší například tím, že nakupují přes potravinové e-shopy s donáškou domů. Výdejna samotného online prodejce ale nesmí být větší než 200 metrů čtverečních, jinak se jedná o porušení zákona.

Stejný zákon o regulaci otevírací doby byl uplatněn i v Maďarsku. Na nátlak odborů byl ale po roce fungování zrušen. Regulaci dále uplatňují v Rakousku, Belgii a v dovolenkových destinacích v Řecku nebo Portugalsku.

Zákon od roku 2016 přitom v Česku neplatí pouze, pokud nastanou výjimečné situace. Třeba když je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.