Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zavřít v deset večer? Evropský unikát, reagují bary na nápad politiků

Bar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bar - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA O peníze přijdou nejenom podnikatelé, ale i město. Turisté se pouze přemístí do jiných lokalit - i to jsou reakce majitelů barů a restaurací v centru Prahy na vyhlášku, která by nařídila zkrátit otevírací dobu do desáté večer. Praha 1 plánuje omezení v reakci na stovky stížností na přílišný hluk.

Problémy s hlukem řeší zejména v okolí mezi Dvořákovým nábřežím a Celetnou ulicí, například v ulicích Dlouhá, Masná, V Kolkovně nebo Haštalská, stojí v návrhu, který řeší politici na Praze 1. V lokalitě není výjimkou, že bary zavírají až ráno.

James Dean Prague na ulici V Kolkovně má například otevírací dobu od devíti hodin ráno do čtyř. Klub, který je součástí podniku, dokonce zavírá až v šest. "Když se budou zavírat všechny restaurace v deset hodin, zbytečně přijdou o peníze a taky o ně přijde stát. Máme otevřeno do brzkých ranních hodin, jako většina barů na Praze 1, takže si pak turisté budou hledat podniky v jiné lokalitě," říká jeden z pracovníků restaurace James Dean.

ČTĚTE VÍCE:

Podobně vidí situaci i Michaela Přádová, jednatelka cocktail baru Bed lounge na kraji Celetné: "My bychom s k něčemu takovému nepřikláněli. Určitě by to pro nás mělo ekonomické dopady. Nebylo by to tu pro nás už tolik zajímavé."

Jediná 'omezená' evropská metropole?

Jako likvidační vidí důsledky vyhlášky Nora Řeháková. Té patří Orange bar v Haštalské ulici. "V tuto chvíli se nebojím říct, že by takové omezení otevírací doby mohlo být přímo likvidační. Když otevíráme v pět hodin odpoledne - to bychom měli jen pět hodin provozu, a to by ani nemělo smysl," kroutí hlavou. 

Řeháková také dodává, že by vyhláška nezůstala bez důsledků ani v jiných sektorech. "To by snad Praha byla jediná evropská metropole, kde platí taková nařízení, takže mě vyhláška dost překvapuje. Určitě by to snížilo tržby i hotelům a ty poplatky, které za ubytování turistů platí hlavnímu městu Praha, určitě nejsou malé a do rozpočtu města významně přispívají. Vyhláška by nezasáhla jen majitele podniků," říká.

Centrum Prahy - ilustrační foto.

Noční Praha - ilustrační foto.

Zato Jaroslav Stanko, manažer klubu Roxy/NoD, ani nepřipouští, že by vyhláška mohla vstoupit v platnost. "Jsou to jen takové virtuální nápady. K tomu nemůže dojít. Je to prostě nesmysl. To by všichni museli zavřít své provozy. My například otevíráme v deset večer," nepřipouští si komplikace Stanko. Přitom Roxy už na problémy s hlukem reagovalo. Majitelé zajistili vlastní ochranku, která hlídá pořádek i před klubem.

Kamery a zvukové senzory

Schválit návrh vyhlášky, kterou připravili na Praze, by muselo i zastupitelstvo hlavního města. Radnice Prahy 1 reagovala návrhem o omezení otvírací doby na petici obyvatelů, jež podepsalo více než 300 lidí.

Vedle omezení otevírací doby plánuje Praha 1 podle radního městské části Ivana Solila (ČSSD) nepovolovat umístění restaurační předzahrádky podnikům, se kterými jsou kvůli hluku problémy.

Již dříve zástupci radnice schválili obměnění a doplnění kamerového systému. Rozšířen by měl být také o zvukové senzory. Systém by měl být schopen zjistit například rušení nočního klidu, sprejery nebo peroucí se lidi. Proti záměru radnice protestovala především Strana zelených, obává se zásahů do soukromí.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Luboš Vlček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Luboš Vlček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Luboš Vlček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...