19. února 2010 11:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zbytky agenturních zaměstnanců Škodovky přebere Manpower

Automobilka Škoda Auto zahájila 9. listopadu v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb Combi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Škoda Auto zahájila 9. listopadu v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb Combi. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Hlavní personální agenturou pro automobilku Škoda Auto bude společnost Manpower. Kontrakt začne platit od dubna, kdy agentura přebere od různých současných dodavatelů většinu agenturních pracovníků. V automobilce pracuje nyní 1400 agenturních pracovníků, v posledních měsících jich několik stovek odešlo.

Celkem v podniku pracuje 24.500 lidí. Manpower bude jediným dodavatelem agenturního personálu pro největší českou automobilku. Firma uvedla, že zakázka od Škody je pro ni v Česku největší.

Manpower bude přebírat pracovníky pod své smlouvy postupně, aby nedošlo k narušení výroby. Vyčlení také tým lidí, který se bude zabývat jen Škodou.

Zůstanou hlavně Češi
Ředitelka Jaroslava Rezlerová podotkla, že firma počítá zejména s českými pracovníky, čímž odpadnou problémy s jazykovou bariérou. Zaměstnanci by prý měli mít zajištěn vysoký standard - tedy spravedlivou mzdu, řádné smlouvy, zdravotní prohlídky nebo šatny.

"Dlouholetým partnerem pro nás budou odbory KOVO, s kterými si nastavíme pravidelná setkání. Budeme respektovat i doporučení odborů. Stejně tak budeme řešit společně problémy," řekl technický manažer agentury Jan Záruba.

Firma otevře v březnu náborovou kancelář v Mladé Boleslavi na třídě Václava Klementa. Agentura však zvažuje mít svou kancelář také přímo ve Škodovce a to jak v Mladé Boleslavi, tak v Kvasinách.

Z tří tisíc na nulu
Počet agenturních pracovníků ve Škodovce se v posledních měsících často mění. Nyní má kvůli různým omezováním výroby klesající tendenci. Před vypuknutím krize v roce 2008 pracovalo ve Škodě asi 3000 agenturních pracovníků, firma pak jejich počet chtěla snížit téměř na nulu.

Loni se však v souvislosti s nárůstem výroby, který způsobilo zavedení šrotovného v některých zemích, opět začal počet agenturních pracovníků zvyšovat. Po vypršení šrotovného je však trend znovu opačný. "Agenturní pracovníky objednáváme vždy na jeden měsíc, momentálně jich tu je 1400," řekl ČTK mluvčí Škody Jaroslav Černý.

ČTK