Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zdanění internetových gigantů: Česko pracuje na vlastních pravidlech

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Místo původně plánovaných tří procent bude pět. Rakousko hodlá na svém území zpřísnit podmínky chystaného zdanění příjmů z reklamy velkých internetových korporací typu Google nebo Facebook. Čeští strážci státní kasy by nejraději počkali na dohodu na jednotných evropských či ještě lépe světových parametrech daně, ale vlastní pravidla chystají také. I když o podrobnostech jasno zatím nemají.

Digitální daň, o jejímž zavedení se už přes rok marně dohadují ministři členských zemí Evropské unie, by nově mohla rakouské státní pokladně přilepšit sumou kolem 330 milionů eur, na české koruny přes 8,5 miliardy.

Někdo spěchá, jiný má čas

Návrh rakouské vlády ještě musí projednat tamní parlament. Rakousko ale bylo už od počátku zastáncem bezodkladného řešení problému ohledně technologických gigantů, které generují vysoké reklamní tržby v každé zemi, ale své příjmy pak zdaňují jen ve vybraných daňových rájích. Naši jižní sousedé tak podobně jako Francie nebo Velká Británie nečekají na výsledek vleklých diskusí o parametrech digitální daně v rámci celé Unie. 

Česko nejprve vyčkávalo na březnové jednání zástupců členských zemí Evropské unie, kde ale opět ke shodě na parametrech nového odvodu pro Google a podobné firmy nedošlo. Ministerstvo financí nyní tedy pracuje na vlastních pravidlech daně, kterou by Česko vybíralo z tuzemských reklamních příjmů největších internetových firem světa. 

Výše české sazby je prý v tuto chvíli ještě předmětem diskusí a analýz. „Až to dokončíme, samozřejmě to předložíme koaliční radě a budeme o tom na politické úrovni dál debatovat,“ nechala se slyšet ministryně financí Alena Schillerová po nepodařeném jednání s kolegy z ostatních členských zemí.

Už před časem ale resort uvedl, že by Česko mohlo vybírat tři procenta z inzertních příjmů velkých digitálních korporací – podle návrhu Evropské komise i zmíněného Rakouska od společností s globálním obratem nad 750 milionů eur, v přepočtu 19,3 miliardy korun. To by českému rozpočtu mohlo přinést údajně jednu miliardu korun.

Globální pravidla jsou v nedohlednu a ta specificky česká (a také rakouská, francouzská nebo britská), byť třeba jen dočasná, by podle názoru resortu financí následně mohla uspíšit jednání na mezinárodní úrovni.

Česko také vyšle signál...

„Zavedením vlastní úpravy by se Česká republika přidala k dalším státům EU, které vidí potřebu rovných podmínek mezi společnostmi vykonávajícími svoji ekonomickou činnost na bázi tradičních obchodních modelů a společnostmi, které podnikají na bázi zcela nových obchodních modelů digitální ekonomiky,“ uvedla Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Vlastní opatření by podle ní vyslalo „jasný politický signál směrem k uspíšení spolupráce na mezinárodní úrovni“. Skutečnost, že zmíněné nadnárodní korporace inkasují desítky milionů eur z reklamy v evropských zemích, ale přitom většinu odvodů platí jen do pokladny několika málo daňových rájů, kritizuje většina členských států. Například Francie je připravena zavést svou daň ve výši tří procent ještě letos. Spojené království počítá od příštího roku s daní 2 procent a přínosem 400 milionů liber (zhruba 11,5 miliardy korun).

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...